lista aktualnościJak działa mieszadło w...

Jak działa mieszadło w opryskiwaczu?

Opryskiwacz to urządzenie rolnicze niezbędne w zabiegach mających na celu nawożenie, użyźnianie oraz ochronę roślin. Jednym z podzespołów opryskiwacza jest mieszadło. W jaki sposób ono działa oraz jak prawidłowo je obsługiwać?

Mieszadło w opryskiwaczu - zastosowanie

Mieszadło pełni ważną funkcję w opryskiwaczu, gdyż odpowiada za dokładne rozprowadzenie preparatu w cieczy. Ma za zadanie mieszać koncentrat nawozu z wodą i innymi substancjami. Na rynku dostępne są różne rodzaje mieszadeł. Często spotykane są wbudowane mieszadła hydrauliczne, które pobierają ciecz od dołu, a wlewają ją u góry zbiornika.

Mieszadło musi przez cały czas pracować intensywnie, aby ciecz w zbiorniku była maksymalnie jednorodna. Ponadto chroni przed rozwarstwianiem się lub osadzaniem cieczy na dnie zbiornika.

W tym wypadku lepszym wyborem jest zastosowanie mieszadła inżektorowego, które składa się z dyszy umieszczonej w otwartej zwężce. Wypływa z niej nie tylko ciecz podawana przez pompę, ale także ta zasysana ze zbiornika, co daje efekt intensywnego mieszania. Pozwala też zachować stałe stężenie mieszanego roztworu.

Jak działa mieszadło w opryskiwaczu?

Mieszadło w opryskiwaczu musi działać intensywnie, by prawidłowo rozmieszać ciecz roboczą oraz przeciwdziałać powstawaniu osadów w zbiorniku. Na dno zbiornika skierowany jest strumień cieczy roboczej pod ciśnieniem, która trafia do specjalnie skonstruowanych dysz mieszających lub perforowanej rury.

Intensywne mieszanie całej cieczy jest możliwe dzięki wypływaniu z dyszy cieczy podawanej przez pompę, ale też tej zasysanej ze zbiornika. Aby ocenić, czy mieszadło działa prawidłowo, należy zwrócić uwagę na dyszę mieszadła, czy tworzy silny strumień oraz drożność przelewu zwrotnego.

Czy pryskać z włączonym mieszadłem?

Podczas wykonywania oprysku może być włączony zawór zasilający mieszadło. Większość preparatów ochronnych ma formę granulatu lub zawiesiny do rozpuszczenia w wodzie. Dłuższe pozostawanie takiej cieczy w bezruchu może prowadzić do osadzania się jego cząstek na ściankach i dnie zbiornika i w efekcie obniżać stężenie środka ochrony roślin.

To mogłoby spowodować nieefektywność oprysku, a także zapchanie dysz dozujących oraz filtra. Z tego względu praca mieszadła jest kluczowa dla prawidłowego przebiegu oprysku.

Jak włączyć mieszanie w opryskiwaczu?

Sposób uruchamiania mieszadła w opryskiwaczu w dużej mierze zależy od rodzaju opryskiwacza i producenta. W przypadku mieszadeł hydraulicznych wystarczy otworzyć odpowiedni zawór. Mieszadło musi być włączone podczas oprysku

W mieszaniu roztworu do oprysku bardzo ważna jest kolejność wykonywanych działań. Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim należy uwzględnić następującą kolejność mieszania składników:

  • wlanie wody do zbiornika do połowy jego pojemności,
  • dodanie rozpuszczonego wcześniej mocznika,
  • dodanie płynnego lub rozpuszczonego wcześniej nawozu mikroelementowego,
  • dodanie roztworu środków ochrony roślin,
  • dopełnienie wodą zbiornika do jego pełnej pojemności.

Co istotne, po pierwszym wlaniu wody do zbiornika należy uruchomić mieszadło, aby przez cały czas dodawania kolejnych płynów ciecz była intensywnie mieszana. Wtedy można uzyskać na końcu jednorodny roztwór.

Poza tym, korzystając z kilku środków ochrony roślin różnych rodzajów, przyjmuje się następującą kolejność ich dodawania: najpierw zawiesiny, następnie emulsje, na koniec roztwory.

Trzeba zadbać także o to, by uprzednio rozpuszczone roztwory środków ochrony roślin dodawać powoli przy cały czas działającym mieszadle, w celu uniknięcia wytrącania się osadów i powstawania grudek w roztworze.

Istotna jest także kolejność dodawania środków ochrony roślin według form użytkowych:

WP – proszek do sporządzenia zawiesiny wodnej,

WG – granule do sporządzenia zawiesiny wodnej,

SC – koncentrat stężonej zawiesiny,

CS – zawiesina kapsuł,

SE – zawiesino-emulsja,

DC – koncentrat dyspergujący.

Partnerzy:

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Jeżeli się zgadzasz, zatwierdź komunikat, jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce.
Więcej informacji znajdziesz w Polityka prywatności