lista aktualnościOpryskiwacze samojezdne

Opryskiwacze samojezdne

Opryskiwacze samojezdne to jedne z najbardziej zaawansowanych urządzeń rolniczych wykorzystywanych do wykonywania oprysków upraw. Na ogół są wyposażone we własny silnik napędzający pojazd oraz pompę opryskiwacza, dwie osie skrętne oraz zamykaną kabinę dla operatora opryskiwacza.

Opryskiwacze samojezdne wykorzystuje się głównie w dużych gospodarstwach i rolnictwie precyzyjnym ze względu na dużą wydajność oraz możliwość transportowania po drogach publicznych. Jest to też najdroższy rodzaj opryskiwaczy dostępny na rynku.

Opryskiwacze samojezdne – nowe, a używane

Dla wielu osób dużym problemem jest bardzo wysokie ceny nowych opryskiwaczy samojezdnych, które zaczynają się od 200 tysięcy złotych w górę. Cena zależy od pojemności zbiornika na ciecz roboczą, producenta oraz dodatkowych funkcjonalności usprawniających pracę.

Zakup nowych urządzeń tego typu jest opłacalny dla najbardziej zamożnych rolników, którzy dysponują dużym areałem pól i dobrze prosperującym gospodarstwem. Wtedy mogą liczyć na zwrot inwestycji oraz maksymalną wydajność i precyzje wykonywanych oprysków.

Używany sprzęt może więc stanowić dobrą alternatywę, gdyż ewentualna wymiana lub regeneracja podzespołów wciąż będzie mniejszym kosztem niż nowy opryskiwacz samojezdny.

Jaki opryskiwacz do niskich, a jaki do wysokich upraw?

Dobór opryskiwacza powinien uwzględniać nie tylko wielkość upraw, ale także ich wysokość. Nowoczesne opryskiwacze samojezdne są dostosowane zarówno do niskich, jak i wysokich upraw. W przypadku wysokich upraw konieczne jest zachowanie większego prześwitu, aby mieć możliwość wykonać oprysk roślin w późniejszym stadium rozwojowym.

Na przykład opryskiwanie kukurydzy przy pomocy opryskiwacza samojezdnego może być wykonywane przy znacznie wyższych roślinach. Późniejszy wjazd na pole jest możliwy dzięki zastosowaniu opryskiwaczy samojezdnych, zapewniających większy prześwit między powierzchnią pola a podwoziem maszyny.

Niesie to za sobą wiele korzyści, na przykład zabiegi preparatami owadobójczymi można przeprowadzić w późniejszych stadiach rozwoju roślin, zapewniając wyższy poziom ochrony przed owadami, których występowanie w ostatnich latach się mocno nasiliło (na przykład omacnica prosowianka).

Zalety stosowania opryskiwaczy samojezdnych

Największą zaletą opryskiwaczy samojezdnych jest to, iż są przystosowane do ciężkiej pracy przez cały rok kalendarzowy, nawet na trudnych terenach i w niesprzyjających warunkach.

Niewłaściwie dobrane maszyny rolnicze nie tylko pracują mniej wydajnie i precyzyjnie, ale mogą też generować dodatkowe, zupełnie niepotrzebne koszty, związane chociażby z koniecznością wykonania większej ilości przejazdów po polu.

Tymczasem opryskiwacze samojezdne są stworzone do niestandardowych warunków. Doskonale radzą sobie na powierzchniach wyboistych, mokrych, fałdowanych, piaszczystych czy polodowcowych.

Inną zaletą jest optymalne wykorzystanie czasu, co przekłada się na rentowność biznesu. Opryskiwacze samojezdne mogą poruszać się w tempie nawet do 40 kilometrów na godzinę w trakcie transportu i do 30 kilometrów na godzinę w trakcie oprysku.

Imponujące jest też tempo napełniania zbiornika cieczą opryskową. W najnowocześniejszych maszynach jest to 1200 litrów na minutę, co pozwala w niecałe 5 minut napełnić zbiornik o pojemności 5000 litrów i przystąpić od razu do pracy!

Ale co najważniejsze w przypadku nowoczesnych opryskiwaczy samojezdnych, to ogromna precyzja w dozowaniu i rozpylaniu cieczy roboczej. Te urządzenia są stworzone w taki sposób, by dostosowywać się do aktualnych warunków i aplikować ciecz w takiej ilości i na takim obszarze, jak to jest tylko konieczne.

W przypadku łuku, klasyczny opryskiwacz nie uwzględni niestandardowej zmiany toru jazdy. W efekcie końcówka porusza się za szybko, ilość oprysku na zewnątrz zostaje zaniżona, a wewnątrz zawyżona, co źle wpływa na uprawę.

Tymczasem belka opryskująca w opryskiwaczach samojezdnych jest tak skonstruowana, by na każdym etapie oprysku dozować odpowiednią ilość cieczy i opryskiwać z idealnie dostosowaną siłą.

Bez wątpienia atutem opryskiwaczy samojezdnych sterowanych komputerowo jest precyzja obsługi, gdyż wszystkie niezbędne dane i informacje znajdują się w jednym miejscu, a większość czynności można zautomatyzować.

Operator siedzący w hermetycznej kabinie może pracować w komfortowych i bezpiecznych warunkach, z łatwością sterując pracą opryskiwacza przy pomocy poszczególnych przycisków. Może też regulować prędkość jazdy do przodu i do tyłu w prosty i intuicyjny sposób.

Precyzyjne rolnictwo oparte na opryskiwaczach samojezdnych stanowi dziś istotny element pracy na polach o dużym areale, gdzie ciągniki z doczepianymi opryskiwaczami nie są wystarczające.

Aktualne ceny opryskiwaczy samojezdnych

Jak wspomnieliśmy, innowacyjne rozwiązania w opryskiwaczach samojezdnych niosą za sobą też dość wysokie ceny za te urządzenia. Jak obecnie kształtuje się rynek nowych i używanych opryskiwaczy samojezdnych?

Sprzęt używany, sprawny, wyprodukowany w latach 1996-2003 można kupić za około 100-160 tysięcy złotych.

Nowe urządzenia to już znacznie większy wydatek. Średnia cena za opryskiwacz samojezdny, w którym wykorzystano tańsze rozwiązania konstrukcyjne podwozia to około 550 tysięcy złotych netto. Najdroższe modele mogą przekroczyć kwotę miliona złotych.

W większość jednak ceny podawane są w euro i wynoszą od 160 tysięcy do 300 tysięcy euro netto. Wielu producentów oferuje też indywidualną wycenę sprzętu.

Podsumowanie

Nie ulega wątpliwości, że opryskiwacze samojezdne to sprzęt do zadań specjalnych. Odgrywa ważną rolę w rolnictwie precyzyjnym na największych uprawach i gospodarstwach. Ich działanie oparte jest na najwyższej jakości podzespołach i innowacyjnych rozwiązaniach mających na celu zautomatyzowanie pracy w polu.

Sprawdź ofertę naszej firmy MRJ AGROTIM oferującej najlepsze rozwiązania dla rolnictwa, ogrodnictwa i sadownictwa. Współpracujemy z wiodącymi producentami ARAG oraz Udor, którzy specjalizują się w dostarczaniu sprzętu oraz podzespołów do opryskiwaczy rolniczych.

Partnerzy:

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Jeżeli się zgadzasz, zatwierdź komunikat, jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce.
Więcej informacji znajdziesz w Polityka prywatności