Opryskiwanie to jedna z podstawowych metod ochrony roślin uprawnych przed chwastami, owadami i grzybami. Aby było skuteczne, musi być wykonane za pomocą odpowiednio dobranych środków oraz urządzeń do oprysków.
W każdym opryskiwaczu powinien znajdować się filtr. Do czego służy filtr do opryskiwacza i jak prawidłowo go zamontować?
W układzie filtrującym muszą znajdować się dwa rodzaje filtrów: ssawny, umieszczony zwykle pod zbiornikiem lub wewnątrz zbiornika oraz tłoczny, inaczej ciśnieniowy, zintegrowany z zaworem sterującym.
Filtry wpływają na przebieg prac i wydajne działanie opryskiwacza. Ich zadaniem jest oczyszczanie cieczy przepływającej przez pompę i zawór rozdzielaczy. W ten sposób zmniejszają ryzyko zapchania dyszy opryskiwacza różnymi zanieczyszczeniami, które mogłyby uniemożliwić wykonywanie oprysków.
Filtr ssawny zazwyczaj zamontowany jest z przodu opryskiwacza, w jego dolnej części po prawej stronie. W niektórych modelach, w zależności od producenta oraz osprzętu, może znajdować się z przodu, po lewej stronie opryskiwacza.
Filtr ciśnieniowy jest połączony z zaworem sterującym lub zamontowany na ramie, w przedniej dolnej części opryskiwacza.
Do wyboru są filtry z połączeniem gwintowym, widełkowym lub filtry trzydrożne z zaworem rozdzielającym. Nieskomplikowana konstrukcja zapewnia łatwość w montażu i bezawaryjną pracę.
Kalibracja opryskiwacza jest niezbędna, aby mógł aplikować ciecz w takiej ilości i z taką siłą, jakie są odpowiednie dla danego pola. Raz na trzy lata kalibrację powinien wykonać specjalista, a przed każdym sezonem rolnik.
Krok pierwszy to sprawdzenie prędkości poruszania się maszyny po konkretnym polu uprawnym.
Krok drugi to zgromadzenie danych dotyczących rozstawu dysz, typu rozpylacza i optymalnej dawki środka ochrony roślin. Krok trzeci to wykonanie obliczeń zgodnie z obowiązującymi wzorami.
Krok czwarty to ustawienie ciśnienia w rozpylaczu zgodnie z tabelą zalecanych wartości ciśnienia dla wyliczonej wydajności rozpylacza. Krok piąty to test wydajności.
Partnerzy: