lista aktualnościJak sprawdzić pompę...

Jak sprawdzić pompę opryskiwacza?

Jednym z najważniejszych elementów opryskiwacza jest pompa. Jej prawidłowe działanie jest przede wszystkim zależne od dobrego stanu technicznego, okresowych przeglądów oraz prawidłowo ustawionych parametrów.

Pompa do opryskiwacza – zastosowanie

Głównym zadaniem pompy do opryskiwacza jest dostarczenie określonej ilości cieczy do zasilania rozpylaczy, mieszadła, rozwadniacza, płuczka i innych odbiorników.

Dzięki pompce możliwe jest wydajne i efektowne rozpylanie środków owadobójczych, chwastobójczych czy grzybobójczych na określoną powierzchnię pola uprawnego.

Wydajność pompy powinna być dostosowana do pojemności zbiornika i szerokości belki opryskowej. 

Jak sprawdzić pompę opryskiwacza?

Aby dokładnie określić wydajność pompy opryskiwacza, warto posłużyć się wzorem:

Qp = 1,15 x n x q + 0,05 Vz

gdzie:

  • * Qp oznacza najmniejszą wydajność pompy zapewniającą poprawne działanie [l/min.],
  • * n oznacza liczbę rozpylaczy na belce polowej [szt.],
  • * q to wydatek rozpylacza [l/min.], do obliczeń wykorzystuje się odczytany z katalogu wydatek największego ze stosowanych w opryskiwaczu rozpylaczy, przy największym ciśnieniu,
  • * Vz oznacza pojemność zbiornika opryskiwacza [l].

 

Wydajność pompy przy nominalnych obrotach powinna umożliwić osiągnięcie ciśnienia 5 barów dla wszystkich rozpylaczy oraz mieszanie cieczy w zbiorniku.

Aby sprawdzić wydajność pompy w sposób praktyczny, należy po podłączeniu opryskiwacza rozłożyć belkę polową, zdjąć pokrywę zbiornika i wyjąć sito wlewowe. Następnie należy napełnić zbiornik do mniej więcej 2/3 jego całkowitej pojemności.

Następnie uruchamiamy opryskiwacz na nominalnych obrotach i sprawdzamy, czy na manometrze ciśnienia pojawi się wartość 5 barów dla wszystkich rozpylaczy oraz oceniamy wizualnie, czy ciecz zostaje rozmieszana.

W przypadku rozpylaczy z obracalnymi korpusami wielorozpylaczowymi pomiar wykonuje się dla rozpylaczy o największym rozmiarze, czyli wydatku.

Oceniając stan techniczny pompy do opryskiwacza, należy codziennie sprawdzić:

  • * szczelność,
  • * ciśnienie w powietrzniku,
  • * poziom i jakość oleju,
  • * stan łożyskowania.

Posezonowa obsługa pompy obejmuje wymianę oleju w skrzyni korbowej i spuszczenie wody na okres zimowy, by nie doszło do jej zamarznięcia.

Dlaczego pompa w opryskiwaczu stuka?

Głośna praca pompy opryskiwacza najczęściej wywołana jest wybiciem łożysk lub uszkodzeniem mimośrodu, które wymagają wymiany.

Pompa w opryskiwaczu może stukać także wtedy, gdy filtry są zatkane, przez co na ssaniu pompa nie może nabrać odpowiedniej ilości cieczy. Wymaga to zdemontowania i wyczyszczenia filtrów lub ich wymiany.

Co może być przyczyną słabego ciśnienia w opryskiwaczu?

Przyczyn spadku ciśnienia w opryskiwaczu może być kilka. Najczęściej jest to nieprawidłowe funkcjonowanie układu ssawnego lub rozdzielacza, uszkodzenie membrany i zaworków, luz na łożyskach, wyrobiony mimośród albo problemy z zasilaniem pompy.

Zapchany lub odwrotnie zamontowany filtr lub dysza rozpylająca również mogą wpłynąć na spadek ciśnienia roboczego w opryskiwaczu.

Partnerzy:

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Jeżeli się zgadzasz, zatwierdź komunikat, jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce.
Więcej informacji znajdziesz w Polityka prywatności