Jednym z najważniejszych elementów opryskiwacza jest pompa. Jej prawidłowe działanie jest przede wszystkim zależne od dobrego stanu technicznego, okresowych przeglądów oraz prawidłowo ustawionych parametrów.
Głównym zadaniem pompy do opryskiwacza jest dostarczenie określonej ilości cieczy do zasilania rozpylaczy, mieszadła, rozwadniacza, płuczka i innych odbiorników.
Dzięki pompce możliwe jest wydajne i efektowne rozpylanie środków owadobójczych, chwastobójczych czy grzybobójczych na określoną powierzchnię pola uprawnego.
Wydajność pompy powinna być dostosowana do pojemności zbiornika i szerokości belki opryskowej.
Aby dokładnie określić wydajność pompy opryskiwacza, warto posłużyć się wzorem:
Qp = 1,15 x n x q + 0,05 Vz
gdzie:
Wydajność pompy przy nominalnych obrotach powinna umożliwić osiągnięcie ciśnienia 5 barów dla wszystkich rozpylaczy oraz mieszanie cieczy w zbiorniku.
Aby sprawdzić wydajność pompy w sposób praktyczny, należy po podłączeniu opryskiwacza rozłożyć belkę polową, zdjąć pokrywę zbiornika i wyjąć sito wlewowe. Następnie należy napełnić zbiornik do mniej więcej 2/3 jego całkowitej pojemności.
Następnie uruchamiamy opryskiwacz na nominalnych obrotach i sprawdzamy, czy na manometrze ciśnienia pojawi się wartość 5 barów dla wszystkich rozpylaczy oraz oceniamy wizualnie, czy ciecz zostaje rozmieszana.
W przypadku rozpylaczy z obracalnymi korpusami wielorozpylaczowymi pomiar wykonuje się dla rozpylaczy o największym rozmiarze, czyli wydatku.
Oceniając stan techniczny pompy do opryskiwacza, należy codziennie sprawdzić:
Posezonowa obsługa pompy obejmuje wymianę oleju w skrzyni korbowej i spuszczenie wody na okres zimowy, by nie doszło do jej zamarznięcia.
Głośna praca pompy opryskiwacza najczęściej wywołana jest wybiciem łożysk lub uszkodzeniem mimośrodu, które wymagają wymiany.
Pompa w opryskiwaczu może stukać także wtedy, gdy filtry są zatkane, przez co na ssaniu pompa nie może nabrać odpowiedniej ilości cieczy. Wymaga to zdemontowania i wyczyszczenia filtrów lub ich wymiany.
Przyczyn spadku ciśnienia w opryskiwaczu może być kilka. Najczęściej jest to nieprawidłowe funkcjonowanie układu ssawnego lub rozdzielacza, uszkodzenie membrany i zaworków, luz na łożyskach, wyrobiony mimośród albo problemy z zasilaniem pompy.
Zapchany lub odwrotnie zamontowany filtr lub dysza rozpylająca również mogą wpłynąć na spadek ciśnienia roboczego w opryskiwaczu.
Partnerzy: