lista aktualnościNaprawa i konserwacja...

Naprawa i konserwacja opryskiwacza polowego - podstawowe czynności

Nawet najlepsze opryskiwacze polowe są narażone na awarię. Dlatego należy pamiętać o ich regularnym serwisowaniu i odpowiednim myciu. Dzięki temu przedłużysz ich żywotność.

Opryskiwacz powinien być czyszczony na zewnątrz oraz w środku. Mycie można wykonywać praktycznie po każdym zabiegu agrotechnicznym. Sprawdź, jak krok po kroku przeprowadzić czyszczenie i konserwację sprzętu.

Co zrobić, aby opryskiwacz działał sprawnie przez długi czas?

Jeśli chcesz, aby opryskiwacz polowy służył przez długi czas, powinieneś o niego odpowiednio zadbać. Należy pamiętać między innymi o jego myciu zarówno w środku, jak i na zewnątrz, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa oraz charakter upraw.

Ważny jest również regularny serwis, dzięki czemu unikniesz kosztownych napraw, a Twój sprzęt będzie w stałej gotowości do pracy.

Po zakończeniu pracy, a także przed wyruszeniem w pole, należy dokładnie przyjrzeć się urządzeniu. Sprawdź, czy dysze do opryskiwacza lub inne elementy nie uległy uszkodzeniu. Regularna kontrola sprzętu sprawi, że zabiegi agrotechniczne będą wykonywane dokładnie i zgodnie z zaleceniami producenta środków ochrony roślin. To również korzyści finansowe i oszczędność czasu.

Czyszczenie i konserwacja opryskiwacza polowego – podstawowe kroki

W trakcie użytkowania opryskiwacza polowego często dochodzi do jego zabrudzenia, dlatego należy zadbać o jego czystość. Jeśli nie będziesz przeprowadzać regularnego mycia i konserwacji urządzenia, może dojść do zapchania dysz, korozji metalowych elementów i szybszego zużycia się poszczególnych części.

Opryskiwacz powinien być czyszczony na zewnątrz oraz w środku. Mycie można wykonywać praktycznie po każdym zabiegu agrotechnicznym. Wyjątkiem jest na przykład sytuacja, gdy kolejny oprysk ma być wykonany wkrótce tym samym środkiem chemicznym. Ponadto czyszczenie należy przeprowadzić gdy:

  • planowany jest remont urządzenia,
  • pozostawiony środek stwarza ryzyko zapchania się filtrów lub rozpylaczy,
  • skończył się sezon i sprzęt nie będzie używany przez długi czas.

Mycie opryskiwacza należy przeprowadzać w specjalnie do tego wyznaczonym miejscu lub na polu. Do czyszczenia możesz użyć zwykłej wody, choć lepsze efekty uzyskasz, stosując przeznaczone do tego środki myjące.

Podczas mycia należy dokładnie wyczyścić wszystkie elementy, a pozostawiony w zbiorniku oprysk rozcieńczyć wodą i następnie wypryskać na polu.

W kolejnym kroku napełnij zbiornik roztworem myjącym do minimum 20 procent jego objętości. Następnie przy wyłączonej pompie uruchom napęd, co pozwoli na dokładne przepłukanie wszystkich podzespołów opryskiwacza.

Na końcu trzeba jeszcze wyczyścić sprzęt na zewnątrz oraz przeprowadzić jego odwodnienie, zwracając szczególną uwagę na pompę, filtry oraz przewody cieczowe.

Ważna jest również właściwa konserwacja urządzenia. Szczególnie na koniec sezonu należy przesmarować wszystkie metalowe oraz ruchome elementy, w tym przeguby oraz tłoki.

Jak uniknąć awarii opryskiwacza polowego – kilka prostych zasad

Choć wykonywanie oprysków nie należy do skomplikowanych czynności, to w trakcie użytkowania urządzenia można popełnić błędy, które mogą mieć przykre konsekwencje. Przestrzegając podstawowych zasad obsługi, masz szansę uniknąć kosztownych napraw i przestojów. Przede wszystkim:

  • zapoznaj się z instrukcją obsługi sprzętu,
  • regularnie sprawdzaj stan techniczny urządzenia,
  • zadbaj o właściwe smarowanie,
  • sprawdź ciśnienie.

Przed wyjechaniem na pole, należy sprawdzić wszystkie kluczowe elementy opryskiwacza. Przede wszystkim dokładnie obejrzyj całe urządzenie z zewnątrz, zwracając uwagę, czy nie ma jakichś pęknięć lub innych uszkodzeń. Sprawdź między innymi filtry, rozdzielacze oraz belkę opryskową. Przed rozpoczęciem sezonu wskazana jest również kontrola i kalibracja dysz do opryskiwacza.

Koniecznie przy użyciu bagnetu, skontroluj stan oleju w zbiorniczku pompy do opryskiwacza. Zbyt niski poziom może prowadzić do zatarcia i w efekcie zepsucia się pompy. Olej należy wymieniać przynajmniej raz na dwa lata. Ważne jest również prawidłowe ciśnienie w powietrzniku pompy. Powinno ono wynosić pomiędzy 1/3 a 2/3 wartości ciśnienia roboczego.

W przypadku wątpliwości, skorzystaj z pomocy profesjonalnego serwisu, który sprawdzi wszystkie ważne elementy, w tym pompę oraz elektrozawory do opryskiwacza.

Partnerzy:

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Jeżeli się zgadzasz, zatwierdź komunikat, jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce.
Więcej informacji znajdziesz w Polityka prywatności