lista aktualnościJak prawidłowo przygotować...

Jak prawidłowo przygotować opryskiwacz do pracy?

Uprawa roślin na plantacji rolniczej wymaga wykonywania wielu zabiegów agrotechnicznych. Mają one na celu stworzenie odpowiednich warunków do rozwoju zbóż, warzyw czy rzepaku, a także ich ochronę przed wpływem czynników środowiskowych.

Dlatego ważną częścią pracy rolnika są opryski. Aby były one efektywne i ekonomiczne, należy odpowiednio przygotować do nich opryskiwacz. Jak to zrobić?

Sprawdź aspekty techniczne opryskiwacza

Prowadzenie oprysków środkami ochrony roślin przynosi wiele korzyści, ale może przyczyniać się do powstawania szkód. Te drugie wynikają między innymi z zastosowania zbyt dużej dawki preparatów lub też z aplikowania ich tam, gdzie nie są potrzebne.

Ponieważ środki ochrony roślin często są agresywnymi substancjami chemicznymi, stosowanie ich na polu wymaga bardzo dużej precyzji i ostrożności. O znaczeniu takiego działania może świadczyć fakt, że opracowano i wdrożono odpowiednie przepisy, które regulują te kwestie.

Jednym z czynników, na który powinien zwrócić uwagę rolnik przed opryskiem, jest kontrola techniczna połączona z kalibracją opryskiwacza. Czynność ta powinna być wykonywana przez specjalistów z odpowiednimi uprawnieniami.

Przed oddaniem opryskiwacza do serwisu możesz jednak samodzielnie przeprowadzić przegląd i dokonać oceny stanu technicznego maszyny.

W tym celu należy umyć maszynę, a następnie:

 • ocenić kompletność osłon elementów wirujących takich jak przekładnie pasowe, wałki napędowe czy wirnik wentylatora,
 • wymontować i oczyścić filtry: ssawny, ciśnieniowy i sekcyjny,
 • dokonać przeglądu stanu rozpylaczy pod kątem ich drożności,
 • sprawdzić i ewentualnie wymienić dysze do rozpylacza,
 • sprawdzić funkcjonowanie mieszadła, filtrów oraz zaworu sterującego z manometrem,
 • dokonać przeglądu pompy opryskiwacza z ewentualną wymianą części, sprawdzeniem szczelności, poziomu oleju i ciśnienia powietrza w powietrzniku,
 • sprawdzić stan belki rozpylacza (przeguby, zawieszenie, położenie belki w poziomie i w pionie, korekta naciągu linek).

Jeśli opryskiwacz ma działać prawidłowo, a aplikacja środków być równomierna, wszystkie dysze do opryskiwacza powinny być jednakowe. Muszą też być drożne oraz odpowiednio dobrane do cieczy roboczej.

Po dokonaniu przeglądu technicznego maszyny pod kątem jej sprawności konieczna jest jeszcze kalibracja opryskiwacza. Możesz ją wykonać samodzielnie, postępując zgodnie z zaleceniami i dokonując odpowiednich obliczeń.

Podstawę do ich przeprowadzenia stanowi próbny przejazd opryskiwaczem po polu, połączony z pomiarem prędkości przejazdu, uwzględnieniem parametrów technicznych dysz oraz danych z tabeli ciśnień.

Przygotuj ciecz do użycia na polu

Kiedy opryskiwacz jest przygotowany do pracy na polu, a dawki nawozów czy środków ochrony roślin zostały ustalone, pora na przejście do wykonania właściwego oprysku. W tym celu musisz przygotować ciecz roboczą. Najczęściej oznacza to sporządzenie roztworu o odpowiednim stężeniu podanym na etykiecie przez producenta. Przy tej czynności musisz zwrócić uwagę na następujące parametry:

 • dawka cieczy roboczej na 1 hektar pola,
 • dawka preparatu na 1 hektar pola,
 • kategoria kroplistości (zalecany rozpylacz),
 • zasady BHP obowiązujące przy sporządzaniu cieczy.

Przygotowanie cieczy wiąże się też z ustawieniem odpowiednich parametrów maszyny, uwzględniających między innymi specyficzne warunki pracy. Zaliczają się do nich typ i rozmiar rozpylacza, ciśnienie robocze, prędkość jazdy traktorem w polu itp.

Pamiętaj o okresowym przeglądzie technicznym

Nawet najlepsze i najstaranniejsze przygotowanie opryskiwacza do pracy na polu nie zwalnia z obowiązku wykonania przeglądu technicznego w profesjonalnym warsztacie. Taką powinność nakłada prawo, a konkretnie Ustawa z dnia 8.03.2013 r. o środkach ochrony roślin.

Obowiązek przeprowadzenia okresowego badania i potwierdzania stanu technicznego opryskiwaczy istnieje już od 1999 r., jednak w 2014 r. został rozszerzony. Obecnie obejmuje również sprzęt agrolotniczy montowany na pojazdach kolejowych, opryskiwacze szklarniowe, samobieżne lub ciągnikowe aplikatory środków ochrony w formie granulatu.

Przegląd powinien zostać przeprowadzony raz na trzy lata przez Stację Kontroli Opryskiwaczy (SKO). Potwierdzenie stanowią naklejony na maszynie znak oraz zaświadczenie.

Podczas nawożenia pamiętaj o:

 • prędkości jazdy ciągnika po polu,
 • ciśnieniu roboczym cieczy w opryskiwaczu,
 • właściwej wysokości roboczej,
 • stabilności belki polowej,
 • jakości pracy rozpylaczy.

Co zabrać na pole w razie potrzeby szybkiej naprawy?

Nawet najlepiej przygotowany opryskiwacz nie zagwarantuje, że w trakcie pracy na polu nie dojdzie do niespodziewanych awarii. W takiej sytuacji warto mieć ze sobą niezbędnik, który pozwoli szybko uporać się z problemem. Co powinno się w nim znaleźć? Przygotuj:

 • środki ochrony osobistej takie jak maseczka i rękawice nitrylowe,
 • zapasowe dysze do rozpylacza, uszczelki i wkręty,
 • kompletne korpusy rozpylaczy krańcowe i przelotowe,
 • narzędzia do wymiany korpusu (klucz nr 7, wkrętak krzyżakowy, kilka zapasowych opasek do mocowania węży),
 • fragment węża.

Wymienione elementy powinny się znaleźć w skrzynce roboczej, którą zabierzesz na pole. Pozwoli Ci to uniknąć przerwy w pracy niezbędnej na zjechanie do gospodarstwa i wykonanie naprawy. Drobne usterki usuniesz na polu, oszczędzając tym samym sporo czasu.

Partnerzy:

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Jeżeli się zgadzasz, zatwierdź komunikat, jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce.
Więcej informacji znajdziesz w Polityka prywatności