lista aktualnościJakie parametry techniczne...

Jakie parametry techniczne wyróżniamy przy oprysku roślin?

Ochrona roślin uprawnych jest koniecznością, ponieważ odmiany uprawiane na plantacjach są podatne na szkodliwe czynniki środowiskowe. Wśród stosowanych metod ochrony nadal dominują opryski środkami chemicznymi. Co warto wiedzieć o parametrach stosowanych w nich preparatów?

Opryski rolnicze – jak je przygotować?

Technika opryskiwania upraw środkami ochrony roślin jest znana od bardzo dawna. Popularne obecnie pestycydy pomimo ich szkodliwego wpływu na środowisko nadal są najskuteczniejszą formą ochrony. Obecnie bardzo powoli uzupełnia się je metodami fizycznymi, agrotechnicznymi, biologicznymi i mechanicznymi. Jednak długo jeszcze chemiczne ŚOR i opryskiwanie pól będą praktykowane.

Wykonywanie oprysków wymaga bardzo dużej precyzji, gdyż niewłaściwa ilość preparatu nie zapewni optymalnych efektów. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie preparatu do oprysku oraz właściwe skalibrowanie opryskiwacza. Każdy środek chemiczny ma nieco inne właściwości. Dlatego przed przystąpieniem do oprysku trzeba dokładnie zapoznać się z jego etykietą i zwrócić uwagę na istotne parametry.

Kroplistość

Kroplistość jest cechą określającą wielkość kropli aplikowanych przez rozpylacz opryskiwacza. Ma ona znaczenie z dlatego, ponieważ im krople są lżejsze, tym gęściej pokrywają powierzchnię, ale są bardziej podatne na znoszenie przez wiatr. W praktyce wyróżnia się siedem wielkości kropli podzielonych na cztery grupy:

  • drobne, zalecane do opryskiwania powschodowego herbicydami i insektycydami, zapewniają doskonałe pokrycie pola preparatem,
  • średnie, podatne na znoszenie przez wiatr przy niskim ciśnieniu, zalecane do oprysku herbicydami dolistnymi i doglebowymi oraz do interwencyjnego nawożenia mikro- i makroelementami,
  • grubsze, charakteryzuje je niskie ryzyko znoszenia, są zalecane przy nawożeniu mocznikiem i roztworem saletrzano-mocznikowym oraz przy desykacji,
  • bardzo grube rozpylające krople o wielkości powyżej 386 μm.

Może Cię zainteresować: Dysze do opryskiwacza - jakie wybrać?

Ciśnienie robocze i rodzaje opryskiwacza

Wykonanie oprysków wymaga też odpowiedniego ciśnienia roboczego opryskiwacza, czyli takiego sprężenia cieczy, żeby w momencie wyrzutu osiągnęła ona określoną prędkość. Pozwala to na rozpylenie preparatu na pożądaną szerokość po obu stronach trasy przejazdu traktora.

Ciśnienie jest związane z kroplistością. Im krople są większe, tym większej siły potrzeba, aby wyrzucić je na daną odległość. Nie bez znaczenia jest tu również rodzaj zastosowanych rozpylaczy. Modele wirowe wymagają ciśnienia 0,5-1,0 MPa. W przypadku rozpylaczy szczelinowych wystarczy ciśnienie 0,2-0,5 MPa.

Ciśnienie w powietrzniku znajdującym się na pompie wodnej opryskiwacza

To kolejny parametr, który należy uwzględnić podczas przygotowywania maszyny do oprysku. Wartość ciśnienia w powietrzniku powinna wynosić około 70% ciśnienia cieczy do oprysku wykazanego na manometrze. Jeśli jest ono zbyt niskie, trzeba je uzupełnić za pomocą ręcznej pompki. Niezbędne jest też ewentualne usunięcie nieszczelności przez wymianę membrany.

Warto sprawdzić: Nowoczesne rolnictwo - jak wygląda?

Prędkość jazdy

Duże znaczenie dla efektywności oprysku ma prędkość przejazdu maszyny przez pole. Im będzie ona większa, przy takim samym ciśnieniu i kroplistości, tym mniejsza będzie ilość środka rozsianego na polu.

Przy większej prędkości traktora trzeba też wziąć pod uwagę znoszenie kropelek przez powiew powietrza. Należy też podkreślić, że dobór prędkości przejazdu maszyny powinien być dopasowany do rodzaju rozpylanych preparatów.

W przypadku chorób takich jak zaraza ziemniaczana czy szara pleśń w truskawkach wolniejszy przejazd zagwarantuje lepszą efektywność. W innych przypadkach jest zalecana prędkość jazdy 5-8 km/h.

Ilość środków ochrony roślin na zbiornik opryskiwacza

Dawkowanie środka ochrony roślin nie może być przypadkowe. Zależnie od preparatu i jego przeznaczenia uzyskanie skutecznej ochrony wymaga zaaplikowania określonej dawki na m2 pola czy też w globalnym ujęciu – na hektar. Ponadto każdy preparat ma inną skuteczność, nawet jeśli służy temu samemu celowi. Dlatego prawidłowa technika oprysku wymaga przede wszystkim zapoznania się z kartą charakterystyki produktu i zaleceniami producenta.

Spośród ogólnych założeń można wymienić szacunkową dawkę wody rozpylanej na jednym hektarze pola, która wynosi 300-400 litrów. Do obliczenia, ile preparatu należy rozpuścić (rozmieszać) w takiej ilości wody, trzeba wykorzystać prosty wzór: dawka preparatu na zbiornik = pojemność zbiornika w litrach x zalecana dawka preparatu na litr.

Przykładowo, jeśli producent zaleca rozpuszczenie 1 kg granulatu w 20 litrach wody, a zbiornik opryskiwacza ma pojemność 400 l, to porcja rozpuszczonego w nim granulatu będzie wynosić 20 kg.

Sprawdź również: Opryskiwacze - rodzaje i funkcje

Przygotowanie cieczy roboczej

Wykonywanie oprysków wymaga przygotowania tzw. cieczy roboczej, czyli roztworu lub mieszaniny wody i środka chemicznego. Poza przestrzeganiem proporcji składnika i cieczy trzeba też zachować szczególną ostrożność, gdyż stosowane ŚOR zazwyczaj są agresywne chemiczne i toksyczne.

Obowiązkowo należy się zaopatrzyć w strój ochronny, rękawice i maseczkę. Ta ostatnia jest szczególnie ważna przy mieszaniu środków sypkich. Ułatwieniem jest skorzystanie ze specjalnego rozwadniacza zamontowanego w maszynie. Urządzenie to samo pobiera preparat do zbiornika i miesza z wodą. Przyrząd musi mieć sprawne mieszadło.

Partnerzy:

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Jeżeli się zgadzasz, zatwierdź komunikat, jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce.
Więcej informacji znajdziesz w Polityka prywatności