lista aktualnościJak wykonuje się kalibrację...

Jak wykonuje się kalibrację opryskiwacza?

Prowadzenie plantacji wiąże się z wykonywaniem zabiegów agrotechnicznych. Są one niezbędne do zapewnienia roślinom odpowiednich warunków, począwszy od podaży składników mineralnych, po ochronę przed chorobami i szkodnikami.

Z tego artykułu dowiesz się:

Prowadzenie plantacji wiąże się z wykonywaniem zabiegów agrotechnicznych. Są one niezbędne do zapewnienia roślinom odpowiednich warunków, począwszy od podaży składników mineralnych, po ochronę przed chorobami i szkodnikami.

Te drugie zabiegi obejmuje Integrowana Ochrona Roślin – metoda opracowana przez ministerstwo. Jednym z przepisów, jakie obowiązują w jej zakresie, jest obowiązkowa kalibracja opryskiwacza. Kiedy i jak należy ją wykonać?

Po co wykonuje się kalibrację opryskiwacza?

Opryskiwanie plantacji środkami ochrony roślin jest niezwykle istotne dla jakości plonów. Rezygnacja z takich zabiegów sprawia, że rośliny są częściej atakowane przez choroby wirusowe, grzyby, owady, a także znacznie gorzej znoszą stres związany np. z suszą.

Do ŚOR zalicza się też biostymulatory, które przygotowują rośliny do tolerowania surowych warunków środowiskowych oraz pozwalają na kontrolę tempa ich wzrostu, zawiązywania owoców i dojrzewania.

Środki ochrony roślin najczęściej aplikuje się na plantacji poprzez opryski wykonywane za pomocą specjalistycznej maszyny – opryskiwacza. Niestety, preparaty z tej grupy bardzo często wykazują agresywne działanie, niszcząc nie tylko chwasty czy owady.

Niewłaściwa obsługa opryskiwacza i nieprawidłowe dozowane mogą mieć negatywny wpływ również na rośliny uprawiane, zarówno na prowadzonej plantacji, jak i na sąsiednich polach. Istnieje między innymi ryzyko ograniczania bioróżnorodności przez stymulowanie roślin do wykształcania konkretnych cech.

Wszystkie powyższe czynniki sprawiają, że opryski roślin środkami ochronnymi powinny być wykonywane bardzo precyzyjnie. Dotyczy to zarówno okresów rozwoju plantacji, jak i ilości preparatów aplikowanych na hektar.

Aby zachować tę precyzję, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wprowadziło obowiązek kalibracji opryskiwaczy. Czynność ta, wykonywana przez diagnostę co trzy lata, może też być przeprowadzona przez rolnika przed każdym kolejnym sezonem.

Ustawienie parametrów oprysku niesie za sobą kilka wymiernych korzyści:

 • precyzyjne aplikowanie preparatu gwarantuje optymalny stopień ochrony. Nie istnieje ryzyko negatywnego wpływu na rośliny przez przedawkowanie środka lub zbyt małej skuteczności z powodu jego niedoboru,
 • wyskalowana aplikacja preparatu pozwala na jego ekonomiczne wykorzystanie, co ogranicza koszty jego zakupu,
 • właściwie przeprowadzony oprysk nie wymaga powtarzania, ponowny przejazd maszyną generuje koszty jej eksploatacji oraz pochłania czas rolnika.

Kalibracja opryskiwacza krok po kroku

W ogólnym rozumieniu kalibracja opryskiwacza jest taką samą czynnością jak kalibracja każdego innego urządzenia dozującego czy wykonującego pomiary. W czynności tej chodzi o to, aby ustawienia poszczególnych parametrów gwarantowały aplikację cieczy w takiej ilości i z taką siłą, jakie są najlepsze dla danego pola.

Zbyt małe ciśnienie spowoduje, że rozpylany środek nie dotrze do najdalszych stref pola pomiędzy trasami przejazdu opryskiwacza. W konsekwencji pozostają pasy uprawy, które nie będą chronione. Zbyt duże ciśnienie oprysku natomiast spowoduje nakładanie się na siebie krawędzi stref, w których środka będzie zbyt dużo.

Kalibrowanie opryskiwacza jest zalecane przepisami. Raz na trzy lata powinien je wykonać specjalista, a przed każdym sezonem – rolnik. Aby ustawienia były właściwe, niezbędne jest wykorzystanie konkretnych danych oraz wykonanie obliczeń. Oto jak skalibrować opryskiwacz krok po kroku.

 • Krok 1. Sprawdzenie prędkości poruszania się maszyny (traktora z opryskiwaczem) po konkretnym polu (wykonaj przejazd opryskiwaczem wypełnionym wodą i zanotuj średni czas pokonania 100 m pola).
 • Krok 2. Zgromadzenie danych takich jak rozstaw dysz opryskiwacza, typ rozpylacza (wszystkie elementy w maszynie muszą być jednakowe) czy optymalna dawka środka ochrony roślin (zalecenia producenta).
 • Krok 3. Wykonanie obliczeń z wykorzystaniem wzorów: prędkość (km/h) = odległość w metrach x 3,6/czas w sekundach oraz: litry na minutę (l/min) = l/ha x km/h x W/60000, gdzie W oznacza rozstaw rozpylaczy, a 60000 jest wartością stałą.
 • Krok 4. Ustawienie ciśnienia w rozpylaczu – polega na sprawdzeniu w specjalnej tabeli wartości ciśnienia dla wyliczonej wydajności rozpylacza (krok 4).
 • Krok 5. Test wydajności – polega na zbieraniu płynu do zbiornika kalibracyjnego podczas pracy opryskiwacza i porównaniu jego ilości do wyliczonych wyników. Różnica nie może być większa niż 5%.

Kalibracja opryskiwacza sadowniczego a polowego – różnice

Opryski wykonuje się nie tylko na polu, ale również w sadzie, dlatego kalibracja opryskiwacza sadowniczego jest równie ważna. Różnica pomiędzy nimi polega na tym, że w przypadku drzew preparat musi dotrzeć nie tylko na daną odległość, ale również na określoną wysokość.

Dlatego, chociaż obliczenia wykonuje się podobnie, pod uwagę należy wziąć dane takie jak rozstaw rzędów oraz wysokość i szerokość drzew. Podczas wykonywania pierwszego testu warto sprawdzić, które rozpylacze znajdują się zbyt nisko lub zbyt wysoko i wyłączyć je. Wówczas istnieje gwarancja, że preparat nie będzie bez potrzeby rozpylany w powietrze.

Aby skalibrować opryskiwacz sadowniczy, należy:

 • obliczyć właściwą dawkę cieczy, uwzględniając rozstaw rzędów, wysokość i szerokość drzew,
 • wyłączyć nieefektywne rozpylacze,
 • zmierzyć czas przejazdu testowego,
 • zmierzyć prędkość przejazdu,
 • sprawdzić w tabeli ilość potrzebnej substancji,
 • ustawić ciśnienie według tabeli,
 • przeprowadzić test opryskiwacza na 3-4 rozpylaczach z sekcji.

sad jabłoni

Podsumowanie

Samodzielna obsługa opryskiwacza ciągnikowego włącznie z jego kalibracją wymaga między innymi znajomości typu maszyny oraz rodzaju i wydajności rozpylaczy. Poszczególne modele różnią się parametrami, dlatego dobrym rozwiązaniem jest wykonanie testu kilku z nich i wybór tego najwydajniejszego.

Jeśli w maszynie są różne rozpylacze, należy je wymienić na jednakowe. Sprzedaż takich części do opryskiwaczy prowadzi firma MRJ Agrotim, która od 20 lat zaopatruje rolników i sadowników w niezbędny sprzęt. Zakup nowych rozpylaczy przed sezonem nie tylko ułatwi kalibrację, ale też zapewni maksymalną wydajność, skuteczność i ekonomiczność oprysków.

Partnerzy:

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Jeżeli się zgadzasz, zatwierdź komunikat, jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce.
Więcej informacji znajdziesz w Polityka prywatności