lista aktualnościCo oznaczają kolory dysz w...

Co oznaczają kolory dysz w opryskiwaczu?

Końcówki rozpylające w opryskiwaczach mają różne właściwości i przeznaczenie. Do ich sklasyfikowania stosuje się oznakowania literowe, liczbowe oraz barwne. Dlatego dysze występują w różnych kolorach, a każdy z nich informuje jakie jest zastosowanie końcówek.

Końcówki rozpylające w opryskiwaczach mają różne właściwości i przeznaczenie. Do ich sklasyfikowania stosuje się oznakowania literowe, liczbowe oraz barwne. Dlatego dysze występują w różnych kolorach, a każdy z nich informuje jakie jest zastosowanie końcówek.

Z tego artykułu dowiesz się o:

O czym informuje kolor dysz?

Do kolorów dysz przypisana jest numeracja od 1 do 8. Dzięki temu wiadomo, ile cieczy na minutę przy ciśnieniu rozpylania wynoszącym 2 bary przepływa przez daną końcówkę. Ponadto kolor informuje z jakimi substancjami chemicznymi jest ona kompatybilna.

Najczęściej spotykane są dysze do opryskiwacza polowego w kolorze: czerwonym, żółtym, zielonym, niebieskim oraz szarym.

Czerwone dysze do opryskiwaczy

Dysze w kolorze czerwonym oznaczone cyfrą „04” przeznaczone są do roztworu kwaśnego, a więc o niskim współczynniku pH. Taką kwasowość ma wiele herbicydów, fungicydów czy środków owadobójczych, dlatego dysze te są powszechnie używane podczas stosowania oprysków.

Przepustowość końcówek rozpylaczy wynosi 1,31 litra na minutę przy ciśnieniu 2 bary. Przekłada się to na wydajność rzędu 261 litrów cieczy na hektar przy prędkości roboczej 6 km/h.

Dysze w kolorze czerwonym i szarym

Żółte dysze do opryskiwaczy

Z kolei dysza do opryskiwacza polowego w kolorze żółtym o numerze „02” dedykowana jest do roztworów alkalicznych lub czyszczących. Przeznaczona jest więc do środków ochrony roślin o wysokim współczynniku pH.

Żółte dysze charakteryzują się przepustowością na poziomie 0,65 litra na minutę, co daje 131 litrów na hektar przy ciśnieniu wynoszącym 2 bary.

Zielone dysze do opryskiwaczy

Dysze zielone oznaczone numerem „015” przeznaczone są do środków chemicznych zmieszanych z rozpuszczalnikiem organicznym. Mają one niską przepustowość wynoszącą 0,49 litra na minutę i 98 litrów na hektar.

W celu zapewniania drożności końcówek stosuje się filtry ciśnieniowe 100 o zwiększonej liczbie oczek, które bardzo dokładnie oczyszczają mieszaninę. Filtry wyłapują nawet małe drobinki zabrudzeń, dzięki czemu dysze nie zapychają się.

Dysze w kolorze zielonym i żółtym

Niebieskie dysze do opryskiwaczy

Dedykowane są do roztworów alkalicznych lub czyszczących o wysokim współczynniku pH. Dysze niebieskie o numerze „03” charakteryzują się wydajnością 0,98 litra na minutę i 196 litrów na hektar przy ciśnieniu roboczym 2 bary.

Szare dysze do opryskiwaczy

Natomiast dysze szare „06” przeznaczone są do roztworów na bazie wody. Wyróżniają się one bardzo dużą przepustowością cieczy – 1,96 litrów na minutę i 392 litry na hektar.

Dysze w kolorze pomarańczowym, białym i fioletowym

Oprócz wymienionych wcześniej barw dysze mogą występować również w kolorze pomarańczowym, oznaczone numerem „01”. Są to końcówki rozpylaczy o najniższej przepustowości, która wynosi zaledwie 0,33 litra na minutę i 66 litrów na hektar. Dysze pomarańczowe wymagają stosowania filtrów ciśnieniowych 100.

Z kolei dysze białe „08” to końcówki o największej wydajności. Ich przepustowość wynosi 2,61 litra na minutę, co daje 523 litry na hektar.

Paletę barw uzupełniają dysze w kolorze fioletowym „025”. Charakteryzują się one wydajnością rzędu 0,82 litra na minutę i 164 litry na hektar.

Partnerzy:

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Jeżeli się zgadzasz, zatwierdź komunikat, jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce.
Więcej informacji znajdziesz w Polityka prywatności