lista aktualnościJak działa i wpływa na...

Jak działa i wpływa na pracę nawigacja w ciągniku?

Zaawansowana technologia coraz częściej spotykana jest w rolnictwie. Tradycyjne ciągniki i maszyny rolnicze zastępowane są przez nowoczesny, wspomagany komputerowo sprzęt. Nierzadko w pracach polowych wykorzystywana jest również nawigacja, która znacznie ułatwia pracę operatorowi. Rolnictwo precyzyjne oparte na technologii GPS ma wiele zalet oraz przyczynia się do redukcji kosztów i zwiększenia plonów.

Z tego artykułu dowiesz się: 

Urządzenia GPS w rolnictwie – jak działają?

Global Positioning System, czyli GPS, początkowo został stworzony na potrzeby amerykańskiej armii. Obecnie jest on powszechnie stosowany w wielu miejscach – transporcie komercyjnym, prywatnym, a także w rolnictwie.

Nowoczesne aplikacje stworzone z myślą o rolnictwie precyzyjnym korzystają nie tylko z sygnału GPS, ale również systemów informacji geograficznej GIS. Najprostsze urządzenia wskazują rolnikowi odchyłki od zaplanowanej trasy, dzięki czemu może on odpowiednio nakierować ciągnik.

Bardziej zaawansowane rozwiązania technologiczne umożliwiają mapowanie pola, pobieranie próbek gleby oraz sterowanie torem jazdy ciągnika lub maszyny samobieżnej. Systemy automatycznego prowadzenia zintegrowane są z układem kierowniczym, zapewniając bardzo dużą dokładność podczas wykonywania zabiegów agrotechnicznych.

Urządzenia GPS mogą współpracować praktycznie z każdym sprzętem rolniczym. Przeważnie wykorzystywane są w siewnikach, opryskiwaczach, kombajnach oraz oczywiście w ciągnikach. Umożliwiają bardzo dokładne dozowanie środków ochrony roślin, materiału siewnego oraz nawozów sztucznych. Biorą przy tym pod uwagę wymagania konkretnego obszaru pola, a nie całego areału.

Nawigacja GPS

Nawigator GPS firmy ARAG - z wbudowanym odbiornikiem GPS / GLONASS

 

Jak system nawigacji wpływa na pracę w rolnictwie?

Zastosowanie nowoczesnych narzędzi technologicznych zwiększa wydajność plonów jednocześnie redukując koszty. GPS rolniczy umożliwia lepsze wykorzystanie dostępnych zasobów, a poprzez precyzyjne prowadzenie ciągnika eliminuje nakładki i omijaki. Dzięki temu zmniejsza się zużycie:

  • materiału siewnego,
  • nawozów sztucznych,
  • paliwa,
  • środków ochrony roślin.

Dodatkowo nawigacja satelitarna jest korzystna dla środowiska naturalnego, ponieważ zmniejsza czas pracy maszyn rolniczych, a więc redukuje emisję szkodliwych związków do atmosfery. System GPS umożliwia wykonywanie zabiegów agrotechnicznych także w trudnych warunkach atmosferycznych przy słabej widoczności.

Wszystko to prowadzi do zwiększenia plonów z hektara przy jednoczesnym ograniczeniu nakładów. Szczególnie duże oszczędności widoczne są podczas wykonywania oprysków. System nawigacji satelitarnej pozwala na bieżące monitorowanie warunków i bardzo dokładne dozowanie herbicydów lub innych środków ochrony roślin, skutecznie usuwając szkodniki i chwasty.

Dlatego GPS przynosi bardzo wymierne korzyści finansowe, a jego zakup szybko się zwraca. Ponadto rolnik ma więcej czasu, który może przeznaczyć na rozwój swojego gospodarstwa lub po prostu na odpoczynek.

W jakich typach gospodarstw rolnych nawigacja rolnicza jest skuteczna?

Nawigacja rolnicza najlepiej sprawdza się w nowoczesnych, wielohektarowych gospodarstwach, ponieważ szybko następuje zwrot poniesionych kosztów. Ważny jest również profil prowadzonej działalności, który powinien być ukierunkowany na produkcję roślinną. Czy to oznacza, że w mniejszych gospodarstwach zastosowanie GPS będzie nieopłacalne?

Trudno na to pytanie jednocześnie odpowiedzieć. Wiele zależy od specyfiki prowadzonej działalności rolniczej oraz liczby zabiegów agrotechnicznych wykonywanych w ciągu roku. Jeśli rolnik jest właścicielem sadu i często stosuje opryski, to nawigacja może być opłacalna nawet przy stosunkowo niewielkim areale.

Warto też podkreślić, że koszt zakupu tego typu urządzeń jest niewielki w porównaniu z cenami maszyn i ciągników rolniczych. Ponadto w sprzedaży znajdują się różne rodzaje GPS, dlatego możesz wybrać model odpowiedni dla Twojego gospodarstwa.

Jakie urządzenia do nawigacji GPS warto rozważyć w rolnictwie?

MRJ Agrotim jako renomowany dystrybutor nawigacji GPS zajmuje się sprzedażą urządzeń firm Arag i Udor. Są to wiodący producenci rozwiązań informatycznych i telekomunikacyjnych, którzy specjalizują się w tej dziedzinie. Oferujemy między innymi systemy nawigacji satelitarnej do opryskiwacza, siewnika oraz ciągnika.

Posiadamy w sprzedaży komputery przeznaczone dla rolnictwa precyzyjnego o różnym stopniu zaawansowania. Zostały one wyposażone w wiele przydatnych funkcji oraz rozwiązań przyjaznych dla użytkownika.

Obsługa urządzeń jest bardzo łatwa i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Ustawienia pracy maszyn lub ciągnika możesz zmieniać za pomocą kilku kliknięć. Natomiast czytelny i duży wyświetlacz umożliwia szybki podgląd i kontrolę pracy sprzętu rolniczego.

Nieustannie poszerzamy katalog produktów o nowe pozycje, starając się sprostać wymaganiom każdego producenta rolnego. Proponowane rozwiązania z dziedziny teleinformatyki w gospodarstwie rolnym zwiększają efektywność i ergonomię pracy. Przyczyniają się również do redukcji kosztów i poprawy wydajności.

Partnerzy:

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Jeżeli się zgadzasz, zatwierdź komunikat, jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce.
Więcej informacji znajdziesz w Polityka prywatności