lista aktualnościElementy opryskiwacza polowego

Elementy opryskiwacza polowego

Uprawy zbóż, warzyw czy innych gatunków roślin wymagają zapewnienia im odpowiednich warunków glebowych i środowiskowych. Od dostępności składników odżywczych w formie mikro- i makroelementów zależy nie tylko ilość plonów, ale też ich jakość. Zadaniem rolnika jest również ochrona plantacji przed zagrożeniami takimi jak grzyby, choroby wirusowe czy insekty. W realizacji tych zadań pomagają rolnikom maszyny, wśród których są też opryskiwacze polowe.

Opryskiwacze polowe i ich rola w utrzymaniu plantacji

Środki chemiczne takie jak pestycydy są stosowane w rolnictwie od wielu lat. Nie jest tajemnicą, że preparaty tego typu wyrządzają szkodę środowisku, a niekiedy wpływają też na uprawiane rośliny. Rezygnacja z ich stosowania oznaczałaby jednak ryzyko utraty całego zbioru, który po prostu zostałby skonsumowany przez gąsienice bielinka kapustnika czy też zakażony przez mszyce wirusem żółtej karłowatości jęczmienia.

Stosowanie środków ochrony roślin jest więc zasadne, jednak powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą. Proces ich produkcji, dystrybucji, magazynowania i stosowania w praktyce jest objęty wytycznymi ustaw i nadzorem organizacji na terenie całej Unii Europejskiej. Środki ochrony roślin takie jak fungicydy, insektycydy czy herbicydy stosuje się na określonych etapach rozwoju plantacji, aplikując je w formie oprysków. Szczególnie ważne przy takich aplikacjach jest precyzyjne dawkowanie preparatu, podawanego nalistnie lub doglebowo. Stąd też do aplikacji ŚOR są niezbędne opryskiwacze polowe.

Przeczytaj również: Opryskiwacze sadownicze

Budowa opryskiwacza polowego

Opryskiwacz polowy jest maszyną rolniczą lub sadowniczą przeznaczoną do rozprowadzania środków ochrony roślin i innych substancji poprzez ich aplikowanie w formie mgiełki. Ilość dozowanego preparatu może być odpowiednio dopasowana dzięki specjalnemu modułowi sterującemu. Pozwala on na ustawienie dych w taki sposób, aby wyrzucały z siebie określoną porcję roztworu.

Aplikacja odbywa się głównie nalistnie, co pozwala na wykonywanie jej w formie interwencyjnej, gdy na plantacji zostanie zauważone zagrożenie. Jednocześnie opryskiwacz polowy może też być wykorzystywany do przedsiewnej eliminacji chwastów herbicydami totalnymi aplikowanymi doglebowo.

Sprawdź: Dysze do opryskiwacza- jakie wybrać?

Opryskiwacze polowe są produkowane przez różne firmy, dlatego różnią je detale konstrukcyjne i funkcjonalne. Ogólna budowa jest jednak bardzo zbliżona, a składa się na nią kilka podstawowych komponentów.

 • Zbiornik na środki ochrony roślin – jest podstawowym elementem opryskiwacza, bez którego trudno byłoby sobie wyobrazić transport substancji na pole i jej aplikowanie. Zbiorniki mają różną pojemność, dlatego wybór modelu maszyny powinien uwzględniać wielkość pola przeznaczonego do oprysku oraz ilość i rodzaj aplikowanych preparatów. Im mniejszy zbiornik, tym więcej przejazdów trzeba wykonać, co podnosi koszty wykonania zabiegu.
 • Mieszadło – jest elementem ruchomym zamontowanym wewnątrz zbiornika, który odpowiada za utrzymanie jednorodnej struktury aplikowanej cieczy. Wiele preparatów ochronnych ma postać roztworów przygotowywanych tuż przed opryskiem przez rozpuszczenie granulatu w wodzie. Dłuższe pozostawanie cieczy w bezruchu może powodować osadzanie cząstek na dnie zbiornika i obniżanie stężenia środka.
 • Pompa do opryskiwacza – to urządzenie lub moduł odpowiedzialny za wymuszanie przepływu cieczy ze zbiornika do dysz dozujących. Dobór tego elementu powinien być dostosowany do i szerokości roboczej opryskiwacza oraz do pojemności zbiornika. Pompa do opryskiwacza o zbyt małej mocy przyczyni się do ograniczenia zasięgu oprysku, co będzie wymagało zwiększenia liczby przejazdów. W dostępnych na rynku urządzeniach montuje się pompy tłokowe, przeponowe oraz przeponowo-tłokowe. Ich prace mogą też wspomagać pompy wirowe odpowiedzialne za mieszanie cieczy.
 • Filtr opryskiwacza – jak w każdym urządzeniu, w którym wymusza się obieg cieczy za pomocą pompy, niezbędne jest zastosowanie odpowiedniego filtra. Jego zadaniem jest oczyszczanie substancji z cząsteczek stałych, które mogłyby zatykać przewody czy dysze i spowalniać pracę całego układu. Brak filtra może też przyczyniać się do zmniejszenia efektywności oprysku, a w konsekwencji – do mniejszej odporności roślin na działanie szkodników. W opryskiwaczu polowym zazwyczaj nie montuje się jednego filtra, ale całych ich układ: filtry ssawny, ciśnieniowy, filtry rozpylaczy oraz sito wlewowe.
 • Dysze do opryskiwacza – są końcówkami systemu rozpylającego, do których pompa rozpylacza tłoczy roztwór przeznaczony do oprysku. Dysze są elementami najbardziej zróżnicowanymi pod względem budowy w poszczególnych maszynach. Najczęściej montuje się w nich modele ciśnieniowe, w których ciecz jest rozbijana na niewielkie krople. W efekcie podczas oprysku jest ona rozsiewana regularnie i równomiernie na dużej powierzchni uprawy. Obok rozpylaczy ciśnieniowych stosuje się też warianty:
  • wirowe,
  • szczelinowe,
  • niskoznoszeniowe,
  • eżektorowe,
  • dwustrumieniowe
  • krańcowe,
  • hydrauliczno-pneumatyczne.
 • Układ sterujący z manometrem – odpowiada za precyzyjne dozowanie środka chemicznego oraz rozsiewanie go przez dysze z określoną intensywnością. Podstawę układu stanowią elektrozawory do opryskiwacza, których zadaniem jest utrzymanie stałego ciśnienia w zbiorniku. W jego kontroli pomaga manometr. Obniżone ciśnienie mogłoby ograniczać efektywność oprysku. Moduł odpowiada też za zasilanie cieczą roboczą części takich jak belka polowa czy mieszadło. W module pracują trzy elektrozawory do opryskiwacza główny, regulacyjny oraz zawory sekcyjne.
 • Belka polowa opryskiwacza – jest tą częścią opryskiwacza, na której znajdują się wyloty dysz. Kompletna belka ma budowę sekcyjną, a każdy kolejny element jest połączony z poprzednim zawiasami. Pozwala to na rozkładanie i składanie belki do potrzebnej długości i związanego z nią zasięgu oprysku. Jednocześnie po jej całkowitym złożeniu opryskiwacz polowy może poruszać się po drodze. Poszczególne sekcje są zasilane niezależnie, co zapobiega spadkowi ciśnienia cieczy roboczej.
 • Rozdzielacz opryskiwacza to kolejny, równie ważny element opryskiwacza, odpowiedzialny za przekierowanie strumienia środka roboczego do dysz opryskiwacza. Elementy te mogą też sterować przepływem cieczy oraz jej ciśnieniem.

Może Cię także zainteresować:  Jak ważne jest sprawdzanie stanu dysz w opryskiwaczach?

Poszczególne opryskiwacze polowe mogą też być wyposażone w dodatkowe elementy pomocnicze, które zwiększają ich funkcjonalność. Przykładem jest lanca do opryskiwacza – element dodatkowy, o który można rozbudować opryskiwacz polowy lub ogrodowy. Przyrząd jest przeznaczony do ręcznego nanoszenia środków chemicznych na wyższe partie roślin (np. drzew). Można ich również używać tam, gdzie dostęp tradycyjnych dysz jest utrudniony. Lanca do opryskiwacza jest kompatybilna zarówno z urządzeniem ciśnieniowym, jak i plecakowym.

Partnerzy:

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Jeżeli się zgadzasz, zatwierdź komunikat, jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce.
Więcej informacji znajdziesz w Polityka prywatności