lista aktualnościOpryskiwacze sadownicze

Opryskiwacze sadownicze

Uprawa drzew owocowych w sadach wiąże się z kosztami, jakie niesie za sobą zakup sadzonek, maszyn czy środków niezbędnych do przygotowania gleby. Wymaga też dużego nakładu pracy włożonego w pielęgnację roślin. Dlatego oczywiste jest, że sadownik oczekuje jak najwyższych i najlepszych jakościowo zbiorów. Niestety często nieprzewidzianą przeszkodą jest natura.

Choroby roślin i atak szkodników mogą nie tylko zmniejszyć zbiór owoców. Niekiedy prowadzą do całkowitego zniszczenia drzewostanu i ogromnych strat finansowych. Sposobem na uniknięcie takiej sytuacji jest systematyczne stosowanie oprysków, do których wykonania wykorzystuje się opryskiwacze sadownicze.

Maszyny tego typu są dostępne w wielu odmianach, dlatego wybór odpowiedniej powinien być podyktowany potrzebami, wielkością sadu, częstotliwością wykonywanych oprysków oraz oczywiście – jakością urządzenia. Warto też zadbać o jego pełną sprawność, zaopatrując się w dobrej jakości części do opryskiwaczy.

Budowa opryskiwacza sadowniczego

Opryskiwacze sadownicze różnią się przeznaczeniem, dlatego również ich budowa jest mniej lub bardziej skomplikowana. W najprostszych modelach znajdują się jedynie zbiornik na preparat do oprysków, rozwadniacz, pompa opryskiwacza, a także zawory, filtry i rozpylacze do opryskiwacza. W przypadku urządzeń plecakowych czy ręcznych niezbędnym elementem wyposażenia jest też lanca opryskiwacza.

 

W sadach o dużej powierzchni do oprysków stosuje się maszyny bardziej zaawansowane, które pracują w oparciu o układ zamknięty odpowiadający za wprowadzanie środka do zbiornika. Takie opryskiwacze sadownicze często są sterowane komputerowo, a zarówno dozowanie preparatu jak i płukanie odbywają się automatycznie. W najnowocześniejszych modelach instaluje się też systemy GPS, które współpracują z satelitą, umożliwiając automatyczne uruchamianie pojedynczych rozpylaczy.

Opryskiwacz sadowniczy – zastosowania

Podstawowym zastosowaniem rozpylaczy sadowniczych jest nanoszenie płynnych substancji chemicznych na powierzchnie roślin. Są to preparatu chroniące przed chorobami, jak i przed szkodnikami drzew owocowych. Różnorodność modeli tych urządzeń sprawia, że mogą one być wykorzystywane zarówno w sadach wielkopowierzchniowych, jak i do ochrony drzew w małych ogrodach czy na działkach. Nowoczesne opryskiwacze sadownicze mają wiele przydatnych funkcji, które dodatkowo rozszerzają możliwości ich wykorzystania. Są to między innymi możliwość regulacji dawki preparatu, równomierności nanoszenia na powierzchnię, czy dostosowania strumienia do kształtu i wymiarów opryskiwanych roślin.

Rodzaje opryskiwaczy sadowniczych

Opryskiwacze sadownicze pełnią podobne funkcje, ale różnią się zasadą działania. Do najpopularniejszych i najczęściej stosowanych typów zaliczają się:

  • rozpylacze sadownicze ciśnieniowe wyposażone w układ hydrauliczny. Wyrzut cieczy następuje przez specjalny wylot. Dysza opryskiwacza rozpyla preparat pod różnym ciśnieniem, które decyduje o tzw. spektrum kropli. Jest to odległość od dyszy, w jakiej się one tworzą oraz ich wielkość. Na spektrum wpływa też kształt otwory wytryskowego. Rozpylacze do opryskiwacza mogą być wirowe lub płaskostrumieniowe. W pierwszym przypadku strumień cieczy przybiera formę stożka, w drugim – wachlarza. Najpopularniejsze w oprysku sadów są wirowe rozpylacze ciśnieniowe,
  • rozpylacze pneumatyczne, w których ważną funkcję pełni strumień powietrza wyrzucany pod ciśnieniem 80–120 m/s, przyczyniając się do przekształcania strumienia cieczy w formę kropel. Sama ciecz jest podawana pod małym ciśnieniem, które nie przekracza 3 barów. Opryskiwacze sadownicze tego typu są trudniejsze w obsłudze oraz w regulacji wielkości kropel, dlatego są stosowane znacznie rzadziej,
  • rozpylacze sadownicze rotacyjne, czyli tzw. atomizery wyrzucają strumień cieczy przez element obrotowy w kształcie walca, stożka lub tarczy. Ciecz jest rozrywana na krople pod wpływem siły odśrodkowej. Wadą tych modeli jest wytwarzanie bardzo drobnych kropli, które często są znoszone poza obszar oprysku.

Części do opryskiwaczy sadowniczych - renomowani producenci

Opryskiwacze sadownicze są niezbędnym wyposażeniem każdego sadownika. Aby spełniały swoje zadanie niezbędne jest nie tylko dopasowanie ich budowy i możliwości do wielkości upraw oraz ich charakterystyki. Warto też zadbać, aby sprzęt był niezawodny, stawiając na części zamienne sprawdzonego producenta. Na polskim rynku renomą cieszą się marki Arag i Udor.

Arag jest włoską firmą, która specjalizuje się w produkcji wysokiej jakości części do opryskiwaczy, dopasowanych do wszystkich typów tych maszyn. Zarówno ona jak i firma Udor dostarczają też doskonałe pompy do opryskiwaczy sadowniczych. Produkty obu marek znalazły się w asortymencie MRJ Agrotim. Znajdziesz w nim części takie jak dysza do opryskiwacza, rozdzielacz do opryskiwacza, lanca opryskiwacza i wiele innych.

Ceny opryskiwaczy sadowniczych – dlaczego nie warto na nich oszczędzać?

Jak w każdym przypadku cena zazwyczaj odzwierciedla wysoka jakość. W przypadku opryskiwaczy sadowniczych ma to ogromne znaczenie zważywszy na to, jakie konsekwencje niesie za sobą brak oprysku lub oprysk wykonany nieprecyzyjnie. Inwestując w dobry, wysokiej klasy sprzęt oraz w części do opryskiwaczy można uniknąć znacznie większych kosztów. Dobry opryskiwacz nie jest tani, a jego cena waha się od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jednak nawet duża jednorazowa inwestycja przy odpowiedniej konserwacji może się szybko zwrócić.

Opryskiwacze sadownicze – prace konserwacyjne i naprawcze

Inwestycja w dobry opryskiwacz sadowniczy oznacza też, że do utrzymania do w nienagannym stanie i pełnej sprawności warto też inwestować w dobrej jakości części. MRJ Agrotim oferuje produkty wspomnianych wcześniej marek Arag i Udor, które cieszą się renomą w całej Europie. Części niskiej jakości, kupowane okazyjne lub z drugiej ręki z pewnością nie zagwarantują sprawnej pracy maszyny przez cały sezon.

Ważne są też systematycznie przeprowadzane konserwacje i wymiana zużytych elementów maszyny. Wyeksploatowana końcówka opryskiwacza czy uszkodzony rozdzielacz z pewnością nie przyczynia się do efektywnego prowadzenia oprysku.

Jakie rozpylacze do opryskiwacza sadowniczego?

Aby opryskiwacz sadowniczy mógł równomiernie rozpylać ciecz bez strat wywołanych znoszeniem kropel, potrzebny jest dobrze dobrany rozpylacz. Dobierając rodzaj rozpylacza, należy wziąć pod uwagę stosowaną dawkę cieczy, rodzaj preparatu i jego działanie na roślinę oraz warunki pogodowe.

W opryskiwaczach sadowniczych stosuje się różne rodzaje hydraulicznych rozpylaczy ciśnieniowych. Rozpylacze wirowe wytwarzają strumień cieczy w kształcie stożka, a rozpylacze płaskostrumieniowe w kształcie płaskiego wachlarza.

Do opryskiwania sadów i upraw przestrzennych, na przykład jagodników czy chmielników stosuje się wirowe rozpylacze. Z kolei rozpylacze płaskostrumieniowe stosuje się, by ograniczyć znoszenie cieczy.

Zarówno rozpylacze wirowe, jak i płaskostrumieniowe są dostępne w kilku wersjach: standardowej, antyznoszeniowej i eżektorowej. Standardowe wytwarzają najmniejsze krople, antyznoszeniowe wytwarzają nieco większe, co chroni je przed znoszeniem przed wiatr.

Eżektorowe rozpylacze wytwarzają krople największe do ekstremalnie grubych, które są najmniej podatne na znoszenie przy zachowaniu jednakowego natężenia wypływu cieczy, co w ich standardowych wersjach.

Oprócz rozpylaczy ciśnieniowych, do opryskiwaczy sadowniczych wykorzystywane są także rozpylacze rotacyjne (atomizery) oraz pneumatyczne.

Opryskiwacze sadownicze - obecne ceny

MRJ Agrotim oferuje najwyższej jakości sprzęt od firmy Arag - uznanego, włoskiego producenta akcesoriów do opryskiwaczy sadowniczych i nie tylko. W sprzedaży znalazły się między innymi oprawy dysz, pistolety i lance, belki zraszające i wiele innych.

Zakup nowego opryskiwacza sadowniczego do wydatek rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Cena w dużej mierze zależy od jego pojemności. Zainwestowanie w sprzęt wysokiej jakości to gwarancja bezawaryjnej pracy przez wiele lat.

Partnerzy:

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Jeżeli się zgadzasz, zatwierdź komunikat, jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce.
Więcej informacji znajdziesz w Polityka prywatności