lista aktualnościJak ważne jest sprawdzanie...

Jak ważne jest sprawdzanie stanu dysz w opryskiwaczach?

Dysze do opryskiwacza wymagają regularnej kontroli. Niewielu rolników o tym pamięta, ale zużyte, uszkodzone lub niesprawne dysze to nieskuteczny oprysk, co potrafi wywindować koszty do naprawdę wysokiego poziomu. Co gorsza, nierównomierne rozpylanie oprysku może doprowadzić nawet do poparzenia roślin!

Zużyte, uszkodzone lub zapchane dysze = nieskuteczność oprysku

Kiedy warto wykonać sprawdzenie dysz opryskiwacza? Specjaliści zalecają robić to przed każdym opryskiem. Warto bowiem pamiętać o tym, że jakiekolwiek uszkodzenia w okolicach dyszy automatycznie przełożą się na znacznie gorszą skuteczność pracy. Jeżeli końcówka dyszy jest zużyta, to cały oprysk będzie rozpylany nierównomiernie. Zużycie wody znacznie wzrośnie, a jednocześnie skuteczność podlewania będzie po prostu niska.

Nierównomierne rozpylenie oprysku może poparzyć rośliny!

Jak sprawdzić czy dysza opryskiwacza nie jest uszkodzona?

Jest to względnie proste. Bierzemy do ręki dwie końcówki opryskiwacza. Jedna z nich powinna pracować, druga pozostać nieużywana. Patrzymy na krawędź rozpylacza - to właśnie w tym miejscu pojawiają się uszkodzenia. Dysza nie powinna również nosić śladów korozji. Dodatkowo, w trakcie takiej próby dysze opryskiwacza powinny pracować równomiernie, bez jakichkolwiek przerw. Jeżeli takowe się pojawią, to świadczyć to może o uszkodzeniu urządzenia.

Warto regularnie sprawdzać kondycję dysz opryskiwaczy. Taką kontrolę należy przeprowadzić przed każdym użyciem urządzenia. Dyszę warto zdjąć i przechowywać w wiaderku z wodą. Pozwoli to na jej dokładne oczyszczenie. Raz na sezon warto przeprowadzić kompleksowy przegląd urządzenia w poszukiwaniu uszkodzeń, nawet przy użyciu lupy.

Co wpływa na szybsze zużycie dysz opryskiwacza?

Co może uszkodzić dysze do opryskiwacza? Znaczenie ma tu cały szereg czynników - od stosowanych do oprysku środków, przez jakość wody (a konkretnie jej twardość oraz obecność cząstek stałych), po materiał z którego wykonano dysze. A także - kształt dysz. Czego unikać jeżeli chcemy zachować dysze opryskiwaczy w dobrej kondycji?

Unikajmy przede wszystkim mieszanin różnych środków do opryskiwania. W zasadzie każda dysza będzie wrażliwa na korozję w takim wypadku, ale względnie odporne okazują się te wykonane ze szlachetnej stali. Znaczenie ma również kształt dyszy, jak już pisaliśmy powyżej - te okrągłe, wyposażone w kanały przelotowe z nieścieralnymi krawędziami, są znacznie mniej wrażliwe na korozję.

Jakie dysze są mniej odporne? Generalnie, najsłabsze pod względem trwałości są elementy wykonane z mosiądzu. Nieco lepiej wypadają dysze polimerowe i ceramiczne, ale i tak w porównaniu ze dyszami zrobionymi ze stali nierdzewnej (czy to zwykłej czy też hartowanej), wypadają po prostu średnio. Przy okazji, skoro już o ceramice wspomnieliśmy, to warto nadmienić o tym, że opryskiwacze wykonane z tego materiału są po prostu kruche. Wystarczy nawet lekkie uderzenie o dowolną przeszkodę na polu i jest ryzyko ich ukruszenia. I jeszcze jedno - często w trakcie zimy ceramika po prostu zamarza.

Końcówkom opryskiwaczy zdecydowanie szkodzą też wszelkie zanieczyszczenia. Czy to kurz, błoto czy zaschnięte resztki oprysków - każdy z tych elementów ma wpływ na pracę opryskiwacza.

Dobra rada - gdy wybieramy dysze do swojego gospodarstwa, warto zaopatrzyć się w przynajmniej 2-3 komplety. Dlaczego? Pozwoli to mieć przede wszystkim zapasowe narzędzia w razie awarii któregoś z kompletów. Poza tym, końcówki opryskiwaczy między sobą różnią się istotnie pod względem wielkości kropel, jak i cieczy roboczej. Zresztą, jak pokazuje doświadczenie, inne dysze sprawdzą się na przykład przy wietrznej pogodzie - tu polecane są eżektorowe. Teoretycznie oferuje się na rynku dysze uniwersalne, lecz wbrew nazwie niekoniecznie jest to najlepsze rozwiązanie.

Wybierając dysze musimy pamiętać też o rodzaju preparatów jakich będziemy używać do oprysków. One też determinują wybór opryskiwaczy.

Partnerzy:

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Jeżeli się zgadzasz, zatwierdź komunikat, jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce.
Więcej informacji znajdziesz w Polityka prywatności