lista aktualnościRozdzielacz do...

Rozdzielacz do opryskiwacza. Jaki wybrać?

Opryskiwacze służą do chemicznej ochrony roślin, a także do nawożenia za pomocą płynnych nawozów mineralnych. Na rynku dostępnych jest wiele opryskiwaczy, które mogą się różnić osprzętem, tj. ilością sekcji, konfiguracją ustawień, obudową i przepływem (l/min). Ważną częścią do opryskiwacza są rozdzielacze – elektryczne bądź tradycyjne, które należy dostosować do swoich potrzeb. 

Wielu rolników używa już elektronicznych rozdzielaczy, rezygnując z tych tradycyjnych. Oczywiście trzeba się liczyć z większymi kosztami, ale w zamian dostaje się dobrej jakości sprzęt, znacznie ułatwiający i przyspieszający pracę. Szczególnie powinni pomyśleć o nim rolnicy, którzy mają więcej hektarów pola do oprysku. Sterując rozdzielaczem z kabiny ciągnika jest po prostu wygodniej!

Rodzaj opryskiwacza a rozdzielacz

Do opryskiwacza polowego ciągnionego umocowana jest długa belka, na której znajdują się dysze z rozpylaczami i rozdzielaczami. Również do rozdzielacza zawieszanego na ciągnik może być przytwierdzona belka. Takie typy opryskiwaczy mogą być wyposażone w rozdzielacze o kilku sekcjach.

Natomiast opryskiwacz sadowniczy nie ma belki, którą zastępuje rama lub lanca sadownicza (rurka wyposażona w filtry i zawory). Są także opryskiwacze plecakowe, w których ciśnienie wytarza się ręcznie za pomocą pompki lub generuje je akumulator. Wyposażone są zazwyczaj w dyszę do opryskiwacza pojedynczą, podwójną i strumieniową. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze rozdzielacza?

Na pewno zwróć uwagę na jakość materiałów, z jakich został wykonany. Jego podzespoły muszą być odporne na korozję, także najlepiej jest, aby to była dobra stal gatunkowa - koniecznie kwasoodporna! Liczy się także to, ile rozdzielacz ma sekcji i czy posiada wyjście na nanometr. Sprawdź również, jakie kocówki rozpylające znajdują się na dyszach, aby opryskiwanie pola stało się jeszcze łatwiejsze!

Ważna kwestia dotyczy ciśnienia - czy sprzęt posiada jego regulację, czy może jest stałociśnieniowy. Kolejny aspekt wiąże się z oprawami rozdzielaczy. Najlepsze wykonane są z trwałego materiału, innego niż plastik. Warto zainwestować w te powleczone węglowym włóknem lub zrobione z mosiądzu. Wtedy nie musisz się martwić o rodzaj stosowanych środków chemicznych do rozpylania.

Jak ilość sekcji wpływa na rodzielacz?

Ilość sekcji rozdzielacza jest priorytetowa dla niektórych rolników. Dlaczego? Im więcej sekcji znajduje się na rozdzielaczu, tym większy fragment pola zostaje spryskany w krótszym czasie. Co więcej, można ustawiać na nich kierunek oprysku i kąt nachylenia dysz - zależnie do rodzaju użytej substancji chemicznej i opryskiwanych roślin. 

W przypadku posiadania rozdzielacza z zaworem stałociśnieniowym, można utrzymać stałe ciśnienie w każdej z dysz, nawet po wyłączeniu kilku z nich. W przypadku braku tej regulacji, po wyłączeniu choć jednego zaworu, wzrastałoby ciśnienie na rozpylaczu czynnych sekcji. Oczywiście taki rozdzielacz będzie działał prawidłowo tylko po dobrym wyregulowaniu urządzenia.

Rozdzielacze tradycyjne a elektryczne - wady i zalety

Rozdzielacz ręczny do opryskiwacza jest jeszcze często używany przez rolników. Pozornie może się wydawać, że jest to sprzęt gorszy, ale w rzeczywistości tradycyjne rozdzielacze mają też swoje zalety. Przykład? Wolne są od elektroniki, a co za tym idzie są mało awaryjne. Zazwyczaj są też stosunkowo tanie, a niektóre z nich wyposażone są w samoczyszczący filtr i inne dodatki.

Oczywiście, tradycyjne rozdzielacze są mniej poręczne i przez to zmuszają rolnika do poświęcenia większej ilości czasu na oprysk pola. Często można zamówić odpowiednią dla siebie konfigurację urządzenia. Co to znaczy? Chodzi tu o dodatkowe sekcje, np. do rozwadniacza, czy mieszadła. Istnieje też możliwość (w niektórych modelach) do wprowadzenia szczypty elektroniki (zawory główne i regulacja dawki).

pewne części do opryskiwaczy

Natomiast elektryczny rozdzielacz do opryskiwacza jest na pewno bardziej innowacyjny, ma więcej funkcji i lepiej się z nimi pracuje, sterując z kabiny pojazdu. Wiadomo - elektronika czasami może zawieść, ale jeśli postawisz na dobrą markę, z tego typu problemami możesz się nigdy nie spotkać. Oczywiście ważna jest umiejętność prawidłowej obsługi rozdzielacza i ogólnie opryskiwacza.

Partnerzy:

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Jeżeli się zgadzasz, zatwierdź komunikat, jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce.
Więcej informacji znajdziesz w Polityka prywatności