lista aktualności Nowoczesne rolnictwo - jak...

Nowoczesne rolnictwo - jak wygląda?

Rosnące zapotrzebowanie na wysokiej jakości produkty roślinne oraz wymagania klientów sprawiają, że gospodarstwa rolne zmieniają się, specjalizują oraz coraz powszechniej wykorzystują nowoczesne rozwiązania i urządzenia. Dzięki nim zbiory są znacznie bardziej obfite, a praca mniej męcząca i efektywniejsza. Poznajmy nowoczesne rolnictwo i możliwości, jakie nam daje.

Technologie stosowane w rolnictwie

W dzisiejszych czasach prowadzenie gospodarstwa rolnego bez wsparcia nowoczesnych technologii staje się już praktycznie niemożliwe. Co więcej, zakres możliwości, z jakich mogą obecnie korzystać rolnicy, jest naprawdę imponujący.

Coraz częściej technologie wykorzystywane w gospodarstwach rolnych to nie tylko nowoczesne maszyny czy urządzenia usprawniające pracę, ale również rozmaite systemy ułatwiające planowanie prac oraz ich precyzyjne wykonywanie. Rolnicy chętnie korzystają z możliwości jakie dają systemy GPS, a nawet monitorują swoje uprawy za pomocą dronów, co pozwala im szybko interweniować w kryzysowej sytuacji.

 

pewne części do opryskiwaczy

 

Komputery usprawniają pracę

 

Komputery dla rolnictwa i systemy

 

Gospodarstwa rolne często i chętnie korzystają z możliwości jakie dają komputery. Chodzi tu zarówno o systemy zarządzające obsługą maszyn rolniczych, jak i nowoczesne oprogramowanie, które pozwala na bieżąco planować zakres prac, kontrolę czasu pracy czy stanów magazynowych.

Gromadzenie i analiza danych za pomocą specjalistycznego oprogramowania pozwala również zaplanować stosowanie agrochemikaliów w odpowiednich dawkach. Wszystko po to, by jak najbardziej podnieść wydajność pracy.

Czym jest precyzyjne rolnictwo?

Nowe technologie przyczyniły się do rozwoju rolnictwa precyzyjnego. Czym ono jest? Mówiąc najprościej to gospodarowanie wspomagane komputerowo. Zarządzanie rodzajami uprawianych roślin, rodzajem nawożenia, stosowaniem środków chemicznych - wszystko to odbywa się na podstawie dokładnej analizy danych.

Co więcej, to również nowoczesne systemy GPS, które pozwalają rolnikom prowadzić traktor czy kombajn w sposób bezpieczny - nawet przy złej pogodzie.

Systemy sterujące - korzystanie z maszyn rolniczych jeszcze nigdy nie było tak proste

 

Panele sterujące

 

Bardzo ważnym elementem precyzyjnego rolnictwa są systemy sterujące, czyli rozwiązania, które pozwalają na intuicyjne, wygodne i co równie ważne bezpieczne sterowanie wszystkimi maszynami pracującymi na terenie danego gospodarstwa.  Intuicyjne i funkcjonalne panele sterujące, które są częścią tego rodzaju systemów, sprawiają, że obsługa maszyn zajmuje znacznie mniej czasu.

Rolnictwo coraz bardziej nowoczesne

Choć nie wszyscy rolnicy korzystają z tak innowacyjnych rozwiązań jak nawigacja GPS czy systemy sterujące, to nowoczesne urządzenia, takie jak opryskiwacze samojezdne, ciągniki, maszyny zajmujące się obróbką zbiorów oraz wiele innych - nikogo już nie dziwią. Rolnicy doskonale rozumieją, że tylko idąc z duchem czasu i korzystając z nowoczesnych technologii mają szansę odnieść sukces na rynku.

Czy to ekologiczne?

Wiele osób słysząc o nowoczesnych technologiach oraz precyzyjnym rolnictwie obawia się czy tak efektywna uprawa roli nie szkodzi środowisku naturalnemu. Okazuje się jednak, że obawy te są całkowicie niesłuszne. Nowoczesne rolnictwo, to rolnictwo ekologiczne. 

Sprawdź także: Rolnictwo precyzyjne. Czym jest i jakie daje korzyści?

Przykładowo - szczegółowe monitorowanie stanu gleb sprawia, że gospodarstwa nie dopuszczają już do ich wyjałowienia. Co więcej, również środki chemiczne są dzięki temu stosowane z rozwagą i tylko wtedy, gdy są naprawdę potrzebne.

Plusy i minusy nowoczesnego rolnictwa

Plusem nowoczesnego rolnictwa jest z całą pewnością jego efektywność. Pozwala na maksymalne zwiększenie wydajności. To również oszczędność czasu i sił fizycznych, dzięki czemu praca na roli przestaje kojarzyć się już wyłącznie z wysiłkiem od rana do świtu. Obecnie prace rolnicze są starannie zaplanowane, a nowoczesne urządzenia sprawiają, że przebiegają znacznie sprawniej.

Minusem nowoczesnego rolnictwa z całą pewnością pozostaje wysoka cena urządzeń, systemów oraz maszyn, która sprawia, że wciąż nie jest ono dostępne dla każdego gospodarza. Rolnictwo precyzyjne oraz wykorzystywanie nowoczesnych technologii na terenie praktycznie całej Europy jest doskonale rozwinięte.

W Polsce system informatyzacji rolnictwa rozpoczął się około 2007 roku. Siłą rzeczy nie jest więc jeszcze na tak zaawansowanym poziomie. Nie da się jednak ukryć, że możliwość korzystania ze wsparcia Unii Europejskiej powoli przyczynia się do zmiany tego stanu rzeczy.

Partnerzy:

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Jeżeli się zgadzasz, zatwierdź komunikat, jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce.
Więcej informacji znajdziesz w Polityka prywatności