lista aktualnościOpryskiwacze polowe

Opryskiwacze polowe

 

Dzisiejsze rolnictwo wymaga maksymalnej optymalizacji pracy. Tylko wtedy możemy bowiem osiągnąć satysfakcjonujące plony. Wśród wielu czynności, jakie musi przeprowadzać każda osoba zajmująca się uprawą roli, ogromne znaczenie odgrywa nawożenie roślin oraz ich ochrona przed bakteriami, pasożytami czy chwastami, a więc regularne wykonywanie oprysków. Urządzeniem, dzięki któremu możemy robić to znacznie szybciej i sprawniej, jest opryskiwacz polowy. Poznajmy lepiej ten rodzaj opryskiwacza i sprawdźmy co może nam zaoferować.

Wśród wielu czynności, jakie musi przeprowadzać każda osoba zajmująca się uprawą roli, ogromne znaczenie odgrywa nawożenie roślin oraz ich ochrona przed bakteriami, pasożytami czy chwastami, a więc regularne wykonywanie oprysków.

Urządzeniem, dzięki któremu możemy robić to znacznie szybciej i sprawniej, jest opryskiwacz polowy. Poznajmy lepiej ten rodzaj opryskiwacza i sprawdźmy, co może nam zaoferować.

Budowa opryskiwacza polowego

Budowa tego typu urządzeń może nieco różnić się w przypadku konkretnych modeli, niemniej jednak każdy opryskiwacz musi być wyposażony w zbiornik na płyn roboczy (wielkość zbiornika może wynosić nawet kilkaset litrów), pompę powietrzną oraz belkę roboczą z dyszami rozpylającymi.

pewne części do opryskiwaczy

Wykorzystanie i zastosowanie opryskiwaczy w rolnictwie

Opryskiwacze polowe w rolnictwie sprawdzają się zarówno w przypadku upraw zbóż, jak i innych roślin uprawnych, takich jak: ziemniaki, buraki, kalafiory oraz wiele innych gatunków. Pozwalają bowiem na precyzyjne wykonanie oprysków nawet na bardzo dużych obszarach.

Opryskiwacze polowe wykorzystuje się przede wszystkim do aplikacji na uprawę nawozów płynnych, adiuwantów ułatwiających ich wchłanianie oraz środków regulujących wzrost.

Przydatne są również w przypadku wykonywania oprysków mających na celu ochronę roślin lub zahamowanie wzrostu chwastów. Słowem, wszędzie tam, gdzie należy zastosować płynne agrochemikalia, opryskiwacze polowe są najbardziej funkcjonalnym rozwiązaniem.

Jak działa opryskiwacz polowy?

Opryskiwacze polowe to urządzenia hydrauliczne, które działają za sprawą tłoczenia płynu ze zbiornika przez pompę do rozpylacza lub grupy rozpylaczy. Zassana struga cieczy zostaje poddana ciśnieniu i rozbita na drobne krople o odpowiednio ustawionej średnicy, które następnie są kierowane w określone miejsce.

Oprysk zależy od ustawień parametrów opryskiwacza i powinien uwzględniać wielkość i rodzaj pola, rodzaj gleby, kształt i wielkość upraw, a także pogodę. Ważnym elementem każdego opryskiwacza rolniczego jest mieszadło znajdujące się wewnątrz zbiornika, które odpowiada za dokładne wymieszanie cieczy roboczej.

Często są to preparaty o różnej konsystencji, aby więc nie dochodziło do powstawania grudek, osadów i rozwarstwień, konieczne jest jej intensywne i dokładne mieszanie. Mieszadło uruchomione w trakcie oprysku chroni też przed osadzaniem się cieczy na dnie i ściankach zbiornika.

Kolejnym istotnym elementem opryskiwacza polowego są filtry. Ich zadaniem jest oczyszczać ciecz roboczą przepływającą przez pompę i zawór rozdzielaczy. W ten sposób chronią przed zapchaniem dyszy opryskiwacza zanieczyszczeniami, co mogłoby zakłócić pracę opryskiwacza.

Jak prawidłowo ustawić opryskiwacz polowy?

Za prawidłową pracę opryskiwacza odpowiada jego prawidłowa kalibracja przed uruchomieniem. Każdy opryskiwacz powinien zostać skalibrowany przez specjalistę co 3 lata – wtedy mówimy o kalibracji okresowej.

Z kolei kalibracja sezonowa powinna być wykonywana przez rolnika przed każdym sezonem, po dłuższym postoju maszyny, a także po każdej wymianie któregoś z podzespołów.

Kalibracja sezonowa opryskiwacza polowego obejmuje następujące czynności:

  1. Napełnij zbiornik opryskiwacza co najmniej do połowy i uruchom go w celu określenia, czy nie występują nieszczelności na zbiorniku i nie dochodzi do wycieku płynu.

  2. Zmierz rozstaw dysz opryskiwacza.

  3. Ustal rzeczywistą prędkość ciągnika, dzieląc odcinek drogi przez czas przejazdu tego dystansu. Na przykład, jeżeli ciągnik przejedzie 360 metrów na minutę, oznacza to, że jedzie z prędkością 6 kilometrów na godzinę.

  4. Określ odpowiednią dawkę cieczy roboczej zgodnie z etykietą podaną na preparacie.

  5. Ustal nominalną dawkę cieczy roboczej za pomocą wzoru: q=Q*V*r/600, gdzie q=nominalna dawka cieczy roboczej, Q=zaplanowana według etykiety dawka cieczy roboczej, V=ustalona prędkość jazdy ciągnika, r=zmierzony rozstaw rozpylaczy na belce polowej, a 600=wielkość stała.

  6. Sprawdź w tabeli ciśnień dla danego typu rozpylacza przybliżoną wartość wydatku cieczy roboczej.

  7. Określ rzeczywisty wydatek cieczy z pojedynczego rozpylacza. W tym celu uruchom opryskiwacz, włącz wszystkie sekcje, ustaw nominalne ciśnienie dla wybranych rozpylaczy i zmierz wydatek, podstawiając naczynia pomiarowe na minutę. Ciśnienie wymaga skorygowania tak, aby różnica między wydatkiem rzeczywistym a wyliczonym nie przekraczała 5%.

  8. Na podstawie obliczonego wydatku z jednej dyszy oblicz objętość cieczy roboczej na opryskanie 1 hektara pola i ilość preparatu odpowiadającą objętości opryskiwacza.

Rodzaje opryskiwaczy polowych

Coraz większa profesjonalizacja rolnictwa sprawia, że stosowanie jednego rodzaju opryskiwaczy, niezależnie od rozpylanych środków czy rodzaju upraw, nie zdaje egzaminu. Z tego powodu mamy obecnie wiele rodzajów opryskiwaczy polowych o specjalistycznym zastosowaniu.

Wśród ich rodzajów wymienić możemy przede wszystkim opryskiwacze zawieszane oraz ciągnione. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z urządzeniem posiadającym długie belki robocze, które mogą sięgać nawet na szerokość 24 metrów. W przypadku tych urządzeń niezbędne jest ich zawieszenie na ciągniku.

Opryskiwacze ciągnione posiadają zaś zazwyczaj własne koła. Podłącza się je za pomocą haka-zaczepu. Ten rodzaj opryskiwaczy wyróżnia spora różnorodność jeśli chodzi o sposób rozpylania - może być ono bowiem zarówno płaskie, jak i rzędowe.

Producenci opryskiwaczy polowych

Obecnie na rynku działa wielu producentów opryskiwaczy polowych, którzy oferują swoim klientom nowoczesne i funkcjonalne urządzenia, wyróżniające się łatwością sterowania oraz dokładnym rozpylaniem środków agrochemicznych. Wielu z nich, takich jak włoskie marki Udor oraz Agar, oferuje również oryginalne części, dzięki którym dopasowanie opryskiwacza do swoich potrzeb staje się dla rolników znacznie łatwiejszym zadaniem.

Ceny opryskiwaczy polowych

Decydując się na zakup opryskiwacza polowego musimy liczyć się z dość dużymi kosztami - urządzenia te, w zależności od modelu i funkcjonalności jakie oferują, mogą kosztować od kilkunastu aż do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dlatego też decydując się na zakup opryskiwacza warto postawić na sprzęt dobrej jakości, który posłuży nam przez długi czas, tak, by inwestycja mogła się zwrócić.

Części do opryskiwaczy polowych

Każdy posiadacz opryskiwacza polowego wie doskonale, że aby urządzenie mogło służyć mu długi czas, konieczne jest wykonywanie prac konserwacyjnych i naprawczych. Elementy takie jak lance czy dysze muszą być co jakiś czas wymieniane oraz konserwowane. Co więcej, często pojawia się konieczność zakupu innego zestawu dysz, posiadających inny rodzaj końcówek, by możliwe było wykonywanie jak najbardziej efektywnych oprysków.

Decydując się na zakup części zamiennych, warto stawiać na sprawdzonych producentów, którzy znani są w wysokiej jakości oraz nowoczesnych rozwiązań. Jednym z miejsc, w których możemy znaleźć takie części, jest nasza firma MRJ Agrotim, oferująca swoim klientom szeroki wybór części dwóch najbardziej cenionych, włoskich producentów -  Agar oraz produkującej pompy do opryskiwaczy firmy Udor. Można się z nimi zapoznać na stronie: http://mrjagrotim.pl/aktualnosci/opryskiwacze-polowe.

 

Partnerzy:

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Jeżeli się zgadzasz, zatwierdź komunikat, jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce.
Więcej informacji znajdziesz w Polityka prywatności