Uprawa roślin to zadanie, które wymaga dbania o każdy szczegół. Odpowiednie nawożenie, nawadnianie, ochrona przed chwastami oraz insektami - nie można zaniedbać żadnego z tych elementów
Uprawa roślin to zadanie, które wymaga dbania o każdy szczegół. Odpowiednie nawożenie, nawadnianie, ochrona przed chwastami oraz insektami - nie można zaniedbać żadnego z tych elementów. Nic więc dziwnego, że osoby zajmujące się uprawą roślin od zawsze poszukiwały ułatwień w wykonywaniu codziennej pracy. Jednym z urządzeń, które sprawiły, że uprawa roli, ogrodnictwo i sadownictwo mogą prężnie się rozwijać, jest opryskiwacz. Poznajmy więc historię, działanie oraz rodzaje opryskiwaczy. W dzisiejszych czasach mamy bowiem dostęp do specjalistycznych urządzeń, dzięki którym możemy usprawniać pracę i osiągać lepsze plony.
Zanim zaczniemy zgłębiać rodzaje i funkcje opryskiwaczy, które są obecnie dostępne na rynku, warto przypomnieć czym jest to urządzenie i w jaki sposób działa. Mówiąc najogólniej, to urządzenie służące do opryskiwania, które wykorzystuje się podczas ochrony chemicznej oraz nawożenia roślin. W najprostszej wersji składa się z pojemnika, w którym umieszcza się ciecz roboczą (nawóz lub środki ochrony roślin), pompy oraz rozpylacza.
Pompa tłoczy płyn w kierunku rozpylacza, z którego wydobywają się niewielkie krople płynu roboczego. Dzięki temu dociera on w równomiernych ilościach do każdej rośliny, co gwarantuje skuteczne nawożenie lub ochronę roślin. Obecnie opryskiwacze dostępne są w wielu różnych formach - nie zawsze tak jednak było.
Choć wydawać by się mogło, że opryskiwacze to wynalazek naszych czasów, tak naprawdę mają one dość długą historię. Pierwsze informacje o pojawieniu się tego typu urządzeń pojawiają się około 1880 roku. Miały one wówczas prostą formę, niemniej jednak pozwalały na skuteczne rozpylanie substancji chroniących i nawożących rośliny na drobne kropelki, co znacznie zwiększyło skuteczność ich stosowania. W XX wieku nastąpił dynamiczny rozwój i specjalizacja w produkcji opryskiwaczy. To właśnie wtedy zaczęły powstawać firmy, które dziś uznawane są za czołowych producentów tego typu urządzeń.
Na przestrzeni kolejnych lat starano się zminimalizować wysiłek, jaki musiał włożyć człowiek w wykonanie oprysku. Zaczęto wykorzystywać automatyczne pompy, zasilanie akumulatorem, a także napędy silnikowe. Powstało wiele różnych rodzajów opryskiwaczy, by zapewnić jak największą ich skuteczność. Branża opryskiwaczy nadal dynamicznie się rozwija - powstają coraz to nowsze udogodnienia, takie jak komputery sterujące czy systemy wykorzystujące nawigację GPS. To właśnie dzięki nim rozwija się rolnictwo precyzyjne, a uprawa roślin staje się coraz bardziej wydajna i efektywna.
Opryskiwacze to urządzenia, bez których trudno wyobrazić sobie obecnie efektywne rolnictwo i sadownictwo. Pomagają zarówno w rozpylaniu płynnych nawozów, które charakteryzują się znacznie lepszą skutecznością, jak i w aplikowaniu środków owadobójczych, chwastobójczych i chroniących przed drobnoustrojami. Opryskiwacze wykorzystuje się również do rozpylania adiuwantów oraz preparatów służących do regulowania wzrostu roślin. Są więc wykorzystywane na każdym etapie uprawy.
Rozwój technologii oraz coraz większa specjalizacja w rolnictwie i ogrodnictwie sprawiają, że w dzisiejszych czasach mamy do czynienia z szerokim wyborem opryskiwaczy o różnych funkcjach i zastosowaniach. Oto podstawowe rodzaje, które warto znać.
Niezależnie od tego, jaki opryskiwacz posiadamy, musimy liczyć się z tym, że chcąc wykorzystywać go w pracy musimy dbać o regularną konserwację oraz serwis urządzenia. Na szczęście, w dzisiejszych czasach nie ma problemu z zakupem profesjonalnych części, dzięki którym sprzęt może służyć nam przez długi czas.
Oto przykłady części, które mogą przydać nam się podczas konserwacji, naprawy a także ulepszania posiadanego urządzenia. Jedną z części, które często wymieniane są w opryskiwaczach plecakowych, jest lanca do opryskiwacza, czyli długi uchwyt z końcówką rozpylającą, który ułatwia dotarcie do każdego, nawet trudno dostępnego miejsca.
Bardzo często rolnicy korzystający z opryskiwaczy decydują się również na zakup nowej pompy (np. posiadającej lepsze parametry) oraz dysz. Dysze wyposażone są obecnie w różnego rodzaju końcówki rozpylające, dzięki czemu możemy wybrać idealną do rodzaju rozpylanej substancji.
Co ważne, decydując się na zakup części do opryskiwaczy, warto stawiać na producentów cieszących się dobrą opinią. Najlepiej, by były to oryginalne części marki takiej, jak posiadany przez nas opryskiwacz.
Obecnie na rynku działa wiele firm zajmujących się produkcją opryskiwaczy do nowoczesnego rolnictwa. Nie wszystkie z nich jednak są w stanie zaoferować rozwiązania intuicyjne, funkcjonalne i niezawodne. Kogo warto z całą pewnością polecić?
Obecnie na rynku znajduje się dwóch czołowych producentów, których urządzenia posiadają dobre opinie. Ich produkty znajdują się między innymi w naszytm asortymencie - https://mrjagrotim.pl/pl/.
Jednym z nich jest firma Udor - to jeden z liderów w produkcji pomp do opryskiwaczy, który działa na rynku od 1966 roku. Siedziba firmy mieści się we Włoszech, niemniej jednak jej nowoczesne i niezawodne wyroby znajdują zastosowanie w rolnictwie na całym świecie. Kolejnym producentem, na którego warto zwrócić uwagę, jest firma ARAG. To kolejne włoskie przedsiębiorstwo, które rozpoznawane jest w każdym zakątku naszego globu. Firma powstała w 1976 roku i do dziś zajmuje się innowacyjnymi rozwiązaniami w technologii oprysku, oferując nie tylko wysoką jakość ale również dobre ceny, doceniane przez rolników.
Partnerzy: