lista aktualnościOpryskiwacze - rodzaje i...

Opryskiwacze - rodzaje i funkcje

Uprawa roślin to zadanie, które wymaga dbania o każdy szczegół. Odpowiednie nawożenie, nawadnianie, ochrona przed chwastami oraz insektami - nie można zaniedbać żadnego z tych elementów

Uprawa roślin to zadanie, które wymaga dbania o każdy szczegół. Odpowiednie nawożenie, nawadnianie, ochrona przed chwastami oraz insektami - nie można zaniedbać żadnego z tych elementów. Nic więc dziwnego, że osoby zajmujące się uprawą roślin od zawsze poszukiwały ułatwień w wykonywaniu codziennej pracy. Jednym z urządzeń, które sprawiły, że uprawa roli, ogrodnictwo i sadownictwo mogą prężnie się rozwijać, jest opryskiwacz. Poznajmy więc historię, działanie oraz rodzaje opryskiwaczy. W dzisiejszych czasach mamy bowiem dostęp do specjalistycznych urządzeń, dzięki którym możemy usprawniać pracę i osiągać lepsze plony.

Czym jest profesjonalny opryskiwacz?

 

Zanim zaczniemy zgłębiać rodzaje i funkcje opryskiwaczy, które są obecnie dostępne na rynku, warto przypomnieć czym jest to urządzenie i w jaki sposób działa. Mówiąc najogólniej, to urządzenie służące do opryskiwania, które wykorzystuje się podczas ochrony chemicznej oraz nawożenia roślin. W najprostszej wersji składa się z pojemnika, w którym umieszcza się ciecz roboczą (nawóz lub środki ochrony roślin), pompy oraz rozpylacza.

Pompa do opryskiwacza

Pompa tłoczy płyn w kierunku rozpylacza, z którego wydobywają się niewielkie krople płynu roboczego. Dzięki temu dociera on w równomiernych ilościach do każdej rośliny, co gwarantuje skuteczne nawożenie lub ochronę roślin. Obecnie opryskiwacze dostępne są w wielu różnych formach - nie zawsze tak jednak było.

Opryskiwacze kiedyś i dziś

 

Choć wydawać by się mogło, że opryskiwacze to wynalazek naszych czasów, tak naprawdę mają one dość długą historię. Pierwsze informacje o pojawieniu się tego typu urządzeń pojawiają się około 1880 roku. Miały one wówczas prostą formę, niemniej jednak pozwalały na skuteczne rozpylanie substancji chroniących i nawożących rośliny na drobne kropelki, co znacznie zwiększyło skuteczność ich stosowania. W XX wieku nastąpił dynamiczny rozwój i specjalizacja w produkcji opryskiwaczy. To właśnie wtedy zaczęły powstawać firmy, które dziś uznawane są za czołowych producentów tego typu urządzeń.

Na przestrzeni kolejnych lat starano się zminimalizować wysiłek, jaki musiał włożyć człowiek w wykonanie oprysku. Zaczęto wykorzystywać automatyczne pompy, zasilanie akumulatorem, a także napędy silnikowe. Powstało wiele różnych rodzajów opryskiwaczy, by zapewnić jak największą ich skuteczność. Branża opryskiwaczy nadal dynamicznie się rozwija - powstają coraz to nowsze udogodnienia, takie jak komputery sterujące czy systemy wykorzystujące nawigację GPS. To właśnie dzięki nim rozwija się rolnictwo precyzyjne, a uprawa roślin staje się coraz bardziej wydajna i efektywna.

Zastosowanie opryskiwaczy w rolnictwie

 

Opryskiwacze to urządzenia, bez których trudno wyobrazić sobie obecnie efektywne rolnictwo i sadownictwo. Pomagają zarówno w rozpylaniu płynnych nawozów, które charakteryzują się znacznie lepszą skutecznością, jak i w aplikowaniu środków owadobójczych, chwastobójczych i chroniących przed drobnoustrojami. Opryskiwacze wykorzystuje się również do rozpylania adiuwantów oraz preparatów służących do regulowania wzrostu roślin. Są więc wykorzystywane na każdym etapie uprawy.

Rodzaje opryskiwaczy

Opryskiwacz polowy w rolnictwie

 

Rozwój technologii oraz coraz większa specjalizacja w rolnictwie i ogrodnictwie sprawiają, że w dzisiejszych czasach mamy do czynienia z szerokim wyborem opryskiwaczy o różnych funkcjach i zastosowaniach. Oto podstawowe rodzaje, które warto znać.

 • Opryskiwacze sadownicze, czyli urządzenia wykorzystywane przede wszystkim w ochronie drzew i krzewów owocowych. Charakteryzują się pionową szczeliną wylotową, dzięki której są w stanie pomóc nam w rozpyleniu płynu roboczego nawet w najwyższych partiach roślin.
   
 • Opryskiwacze polowe (zwane inaczej rolniczymi) - jak sama nazwa wskazuje wykorzystywane są w nawożeniu oraz ochronie roślin uprawianych na polach. Stosuje się je w uprawie zbóż, buraków, ziemniaków oraz wielu innych roślin. Wśród tego typu urządzeń wymienić możemy zawieszane opryskiwacze ciągnikowe, które podłącza się do ciągnika. W zależności od potrzeb możemy obecnie wybierać spośród różnych pojemności zbiorników czy długości ramion opryskiwacza.
   
 • Opryskiwacze ogrodnicze, czyli wykorzystywane w uprawie roślin ogrodowych. Mogą mieć różną formę - od ręcznych opryskiwaczy plecakowych, w których dokonujemy oprysku przy pomocy siły własnych mięśni, po nowoczesne opryskiwacze akumulatorowe.
   
 • Opryskiwacze specjalistyczne - są to opryskiwacze wykonywane i  dopasowane do szczególnych potrzeb i wskazówek zleceniodawcy zainteresowanego ich zakupem. Przeznaczone do specjalistycznych zastosowań, w przypadku których standardowe rozwiązania nie zdają egzaminu.
   
 • Opryskiwacze samojezdne - to rodzaj opryskiwaczy, które są jednocześnie pojazdami. Nie wymagają więc podłączenia do ciągnika. Wyspecjalizowane, wyposażone w komputer sterujący oraz wiele innych, dodatkowych funkcji usprawniających pracę, stosowane są przede wszystkim w nowoczesnych, dużych gospodarstwach, w których opryskiwacze ciągnikowe nie zapewniłyby optymalnych rezultatów.
   

Części do opryskiwaczy

pewne części do opryskiwaczy

Niezależnie od tego, jaki opryskiwacz posiadamy, musimy liczyć się z tym, że chcąc wykorzystywać go w pracy musimy dbać o regularną konserwację oraz serwis urządzenia. Na szczęście, w dzisiejszych czasach nie ma problemu z zakupem profesjonalnych części, dzięki którym sprzęt może służyć nam przez długi czas.

Oto przykłady części, które mogą przydać nam się podczas konserwacji, naprawy a także ulepszania posiadanego urządzenia. Jedną z części, które często wymieniane są w opryskiwaczach plecakowych, jest lanca do opryskiwacza, czyli długi uchwyt z końcówką rozpylającą, który ułatwia dotarcie do każdego, nawet trudno dostępnego miejsca.

Bardzo często rolnicy korzystający z opryskiwaczy decydują się również na zakup nowej pompy (np. posiadającej lepsze parametry) oraz dysz. Dysze wyposażone są obecnie w różnego rodzaju końcówki rozpylające, dzięki czemu możemy wybrać idealną do rodzaju rozpylanej substancji.

Co ważne, decydując się na zakup części do opryskiwaczy, warto stawiać na producentów cieszących się dobrą opinią. Najlepiej, by były to oryginalne części marki takiej, jak posiadany przez nas opryskiwacz.

Producenci opryskiwaczy – na których warto postawić?

Obecnie na rynku działa wiele firm zajmujących się produkcją opryskiwaczy do nowoczesnego rolnictwa. Nie wszystkie z nich jednak są w stanie zaoferować rozwiązania intuicyjne, funkcjonalne i niezawodne. Kogo warto z całą pewnością polecić?

Obecnie na rynku znajduje się dwóch czołowych producentów, których urządzenia posiadają dobre opinie. Ich produkty znajdują się między innymi w naszytm asortymencie  - https://mrjagrotim.pl/pl/.

Jednym z nich jest firma Udor - to jeden z liderów w produkcji pomp do opryskiwaczy, który działa na rynku od 1966 roku. Siedziba firmy mieści się we Włoszech, niemniej jednak jej nowoczesne i niezawodne wyroby znajdują zastosowanie w rolnictwie na całym świecie. Kolejnym producentem, na którego warto zwrócić uwagę, jest firma ARAG. To kolejne włoskie przedsiębiorstwo, które rozpoznawane jest w każdym zakątku naszego globu. Firma powstała w 1976 roku i do dziś zajmuje się innowacyjnymi rozwiązaniami w technologii oprysku, oferując nie tylko wysoką jakość ale również dobre ceny, doceniane przez rolników.

 

 

Partnerzy:

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Jeżeli się zgadzasz, zatwierdź komunikat, jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce.
Więcej informacji znajdziesz w Polityka prywatności