lista aktualnościJaką  pompę do opryskiwacza...

29 Marzec 2018

Jaką  pompę do opryskiwacza wybrać?

Opryskiwacze to urządzenia, które wykorzystywane są w wykonywaniu oprysków przeciw chwastom, owadom, bakteriom i grzybom. Chętnie korzystamy z nich również w przypadku nawożenia roślin płynnymi nawozami. Znacznie usprawniają i ułatwiają pracę.

Aby jednak w pełni spełniały nasze oczekiwania, muszą być odpowiednio skonstruowane. Jednym z niezwykle ważnych elementów tego typu sprzętu, który wpływa na jego wydajność, jest pompa do opryskiwacza.

Sprawdźmy więc jak dobrać odpowiednią pompę do opryskiwacza, która zapewni nam komfort pracy oraz efektywność oprysku.

Moc odpowiednio dopasowana

Jednym z kluczowych parametrów, na który powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając pompę do opryskiwacza, jest jej moc. Im większa moc, tym większy zbiornik może zostać do niej podłączony. Co więcej, można wówczas łatwiej poradzić sobie z obsługą dysz i ramion o bardzo dużej długości.
Jednocześnie warto pamiętać, że im większa moc pompy do opryskiwacza, tym większe zużycie energii. Warto więc znaleźć „złoty środek”, o optymalnych, nie za wysokich parametrach.

Pompa MR400
Pompa MP400 Arag

 

Niezawodność i wysoka jakość

Decydując się na zakup pompy do opryskiwacza, warto stawiać na urządzenia, które produkowane są przez firmy z wieloletnią historią. Dzięki doświadczeniu są one bowiem w stanie zaproponować nam rozwiązania, które są funkcjonalne i niezawodne.
Jednym z przedsiębiorstw, produkujących najwyższej jakości pompy do opryskiwaczy, jest włoska firma Udor, która doskonale łączy w swoich produktach klasyczne i sprawdzone rozwiązania z nowoczesnymi technologiami.

Pompa do opryskiwacza polowego

W opryskiwaczach polowych najczęściej stosuje się pompy przeponowe, nazywane też membranowymi, pompy przeponowo-tłokowe oraz tłokowe. Mogą być wspomagane pompą wirową, która odpowiada za mieszanie cieczy roboczej. Często montuje się je w dużych opryskiwaczach, aby były bardziej wydajne.

Dobór pompy do opryskiwacza polowego musi uwzględniać pojemność zbiornika na ciecz roboczą oraz szerokości roboczej opryskiwacza. Zbyt mała moc pompy przyczyni się do ograniczenia zasięgu oprysku, przez co będzie konieczna większa liczba przejazdów. A to przekłada się na dodatkowo poświęcony czas i większe koszty z tym związane.

Im większy zbiornik oraz szerokość robocza, tym większa powinna być moc zastosowanej pompy. Wymieniając pompę w opryskiwaczu polowym, najlepiej wybrać model od tego samego producenta, aby mieć pewność, że będzie idealnie dopasowana oraz posłuży długi czas.

Pompa do opryskiwacza ciągnikowego

W opryskiwaczach ciągnikowych również stosuje się pompy przeponowe, tłokowe i wirnikowe. Każda z nich ma swoje zalety i wady. Pompy tłokowe charakteryzują się dużą wydajnością i ciśnieniem. Modele przeponowe, czyli membranowe są bardziej trwałe, dlatego lepiej poradzą sobie w trudniejszych warunkach.

Pompy wirnikowe odznaczają się niezawodnością, niemniej sprawdzają się w opryskiwaczach ze zbiornikiem o większych pojemnościach, gdyż do prawidłowej pracy potrzebują większej ilości cieczy roboczej.

Pompa do opryskiwacza zawieszanego

W opryskiwaczach polowych zawieszanych powszechnie stosuje się pompy przeponowe. Przykładem może być pompa przeponowa z serii UDOR RO. Zastosowano w niej specjalne gumowe przepony, a jej wewnętrzny mechanizm jest zanurzony w kąpieli olejowej.

Wszystkie materiały stykające się z płynem są pokryte plastikiem, dzięki czemu są wysoce odporne na korozje, co zapewnia wydajne i bezawaryjne działanie pompy do opryskiwacza. Standardowo zastosowano w niej powietrznik, co znacząco usprawnia jej pracę.

Jakie ciśnienie w pompie do opryskiwacza?

Ciśnienie w pompie w opryskiwaczu to parametr, który zależy od wielu czynników. Najważniejsze to rodzaj i ilość płynu, rozmiar dysz, a także rodzaj, kształt i wysokość uprawianych roślin. Istotne są też warunki atmosferyczne, w trakcie których wykonujemy oprysk, jak chociażby siła i kierunek wiatru.

Aby ustawić optymalne ciśnienie w pompie opryskiwacza, musimy uwzględnić wielkość kropel rozpylanego preparatu. Należy pamiętać, że im drobniejsze są krople, tym większy nacisk, czyli ciśnienie, będzie potrzebne do ich rozpylenia na danym obszarze. Jednocześnie drobnokroplisty oprysk jest bardziej podatny na znoszenie przez wiatr.

Z kolei zbyt duże krople nie dotrą do wszystkich części rośliny, przez co oprysk będzie znacznie mniej efektywny i precyzyjny. Na poziom ciśnienia ustawionego w opryskiwaczu powinien mieć też wpływ kształt i wysokość upraw.

Przy wysokim łanie konieczne jest większe ciśnienie, by dotrzeć do najwyższych części rośliny. Podczas wykonywania oprysku w deszczu, warto zwiększyć ciśnienie, aby ciecz robocza nie uległa rozcieńczeniu. Z kolei podczas wiatru lepiej je proporcjonalnie zmniejszyć, by nie dochodziło do znoszenia kropel.

Objawy uszkodzonej pompy opryskiwacza

Jednym z najczęściej zgłaszanych objawów uszkodzonej pompy do opryskiwacza jest stukanie. Najczęściej jest to związane z przedostaniem się powietrza do układu ssawnego lub napowietrzającego.

Może też być to związane z uszkodzeniem wewnętrznych części pompy, na przykład tłoka lub elementów napędzających, niską jakością oleju lub smaru dostarczanego do urządzenia, powodując nadmierne tarcie elementów, a także nieprawidłową eksploatacją, brakiem czyszczenia i konserwacji pompy do opryskiwacza.

Pompa Zeta 70 UDOR
Pompa membranowa Zeta 70 UDOR

Nie daj się zwieść

Decydując się na zakup pompy do opryskiwacza nie warto ulegać pozornym oszczędnościom. Wielu rolników ulega bowiem czarowi dużych promocji i niskich cen. Bardzo często okazuje się jednak, że dotyczą one urządzeń nieznanych producentów, których jakość odbiega od ideału. Skutkiem tego wydajemy pieniądze na sprzęt, który posłuży nam przez krótki czas, w związku z czym stracimy, zamiast zyskać.

pewne części do opryskiwaczy

Podsumowując - jak wybrać pompę do opryskiwacza?

Przede wszystkim powinniśmy postawić na sprawdzone rozwiązania oraz produkty znanych i cenionych producentów. Wykorzystują oni bowiem najwyższej jakości komponenty, dzięki którym pompa do opryskiwacza, którą zakupimy, ma szansę posłużyć nam przez długi czas.

Partnerzy:

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Jeżeli się zgadzasz, zatwierdź komunikat, jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce.
Więcej informacji znajdziesz w Polityka prywatności